Judoka Andreea Chiţu a cucerit al doilea aur pentru România

Jocurile Europene de la Baku

Sport 26 Iunie 2015 / 00:00 658 accesări

Ieri, la Jocurile Europene de la Baku (Azerbaidjan), România și-a îmbunătățit palmaresul cu încă o medalie, obținută în concursul de judo. După întrecerile de joi, țara noastră a ajuns la un total de 10 medalii: două de aur, patru de argint și patru de bronz.

Andreea Chiţu a cucerit medalia de aur la judo, categoria 52 de kilograme, după ce a câștigat prin yuko finala disputată cu Annabelle Euranie (Franța). Până la finală, Chițu le-a învins în grupă pe Roni Schwartz (Israel) şi Giuffrida Odette (Italia), iar în semifinală a trecut de sportiva germană Mareen Kraeh. Judoka tricoloră a devenit pentru a doua oară campioană europeană, după titlul obținut în 2012.

La aceeaşi categorie, Larisa Florian s-a clasat pe locul 5 după ce a pierdut meciul pentru bronz cu Mareen Kraeh (ippon în mai puțin de un minut!). Ea a câștigat în grupă în fața lui Jaana Sundberg (Finlanda) şi Kelly Edwards (Marea Britanie), dar în lupta pentru calificarea în semifinale a fost învinsă de Natalia Kuziutina (Rusia). În prima confruntare din recalificări, sportiva noastră a învins-o pe Birgit Ente (Olanda).

La 48 kg, Violeta Dumitru a fost eliminată în primul tur al grupei A de portugheza Leandra Freitas, iar Monica Ungureanu a pierdut la Ebru Sahin (Turcia) în turul 2 al grupei C. Loredana Ohîi a fost învinsă în turul 2 din grupa A, categoria 57 kg, de olandeza Sanne Verhagen, după ce câştigase prima luptă cu Larissa Csatari (Elveţia). La aceeaşi categorie, Corina Căprioriu a avut un prim tur liber în grupa C, după care a învins-o pe Giulia Quintavalle (Italia), dar pentru câştigarea grupei şi calificarea în semifinale a pierdut meciul cu Nora Gjakova (Kosovo), după prelungiri. Ea a intrat în recalificări pentru medalia de bronz, dar a fost întrecută de Miryam Roper (Germania) și a încheiat pe locul 7.

La masculin, Amado Lazea a fost eliminat în primul tur al categoriei 60 kg, grupa C, de Artiom Arşanski, iar Remus Lazea (66 kg) a pierdut tot în primul tur, grupa C, cu Jasper Lefevere (Belgia). Competiţia de judo programată în cadrul Jocurilor Europene este de fapt Campionatul European din 2015, care a fost alocat iniţial către Glasgow. În urma unor neînţelegeri cu organizatorii, EJU a decis să mute competiţia în cadrul Jocurilor Europene. La Baku participă 247 de judoka din 47 de ţări.

Tot ieri, ambele echipe naţionale de baschet 3x3 ale României au fost eliminate din competiție, după ce au pierdut în optimile de finală, primul tur al fazei eliminatorii. Naţionala masculină, formată din Cristi Crăciun, Bogdan Popescu, Cătălin Vlaicu şi Angel Santana, a cedat în faţa Cehiei, 16-18 după prelungiri, scorul la finalul timpului regulamentar fiind 16-16. Anterior, în Grupa A, tricolorii, campioni europeni en titre, au încheiat pe locul 3, cu o victorie (21-16 cu Israel) şi două înfrângeri (15-16 cu Lituania, după prelungiri, şi 10-15 cu Slovenia). Anca Şipoş, Sonia Ursu, Gabriela Mărginean şi Andra Haas au fost învinse de Grecia, cu 15-6, ratând și ele calificarea în sferturi. Fetele s-au calificat în optimi de pe locul 2 în Grupa D, unde au obţinut victorii cu Rusia (21-16) şi Israel (21-9) şi au pierdut în fața Lituaniei (12-14).

În competiția de scrimă, floretistul Radu Dărăban a fost eliminat în faza grupelor, după ce a pierdut toate cele patru meciuri disputate! La rândul său, Bianca Pascu a părăsit concursul individual de sabie, învinsă cu 15-11 de Yana Obvintseva (Rusia) în primul tur de pe tabloul principal (16-imi de finală). În grupă, Pascu a reușit două victorii în cinci meciuri.

La înot, Robert Glinţă a înregistrat la 200 m spate al 29-lea timp din serii și a ratat accederea în semifinale. Ştafeta de 4x200 m liber, formată din Robert Glinţă, Bogdan Mihai Petre, Bogdan Andrei Scarlat şi Gabriel Cristian Sonoc, a încheiat seriile cu ultimul timp, al 13-lea, și nu s-a calificat în finala de 8. La 1.500 m liber, Emilia Colţi Dumitrescu a ocupat locul 16 din 18 participante.

Astăzi, România va fi reprezentată la scrimă, înot și judo.