Juniorii A ai Academiei Hagi, din victorie în victorie

Fotbal / Campionat Naţional juniori A

Sport 06 Iunie 2013 / 00:00 494 accesări

Prezenţi la Piatra Neamţ, unde participă la turneul zonal al Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor A, tinerii jucători ai Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” par a nu avea niciun rival în câştigarea grupei. După 5-1 în primul meci cu Dinamo Oneşti, FC Viitorul (antrenor Cristian Cămui) a depăşit, marţi seară, în aceeaşi manieră categorică şi pe Poli Timişoara. Prima repriză s-a încheiat însă în avantaj pentru bănăţeni, prin reuşita lui Traian Ciobanu din min. 26, dar după pauză constănţenii au dat un adevărat recital. Florin Tănase, atacantul care a înscris golul decisiv din finala Campionatului Naţional de anul trecut, a restabilit egalitatea în min. 68 şi tot el a adus formaţia de pe Litoral în avantaj peste alte nouă minute. Superioritatea Viitorului a fost concretizată până la final prin alte trei reuşite, Alexandru Târnovan (min. 85), Vasile Mihai (min. 87) şi Bogdan Ţîru (min. 90), meciul încheindu-se cu un categoric 5-1 în favoarea echipei constănţene. Au evoluat pentru FC Viitorul: Tordai - Nikolov, Ţîru, Hodorogea, Mitache - Vasile (67 Marin), Boitoş (87 Babu), Tănase (87 Păiuş) - Vînă (58 Ciochină), Mitriţă (75 Mihai), Târnovan. Într-o altă partidă disputată marţi: Ceahlăul Piatra Neamţ - Dinamo Oneşti 0-1.

Astăzi au loc ultimele partide: FC Viitorul Constanţa - Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 9.30) şi Dinamo Oneşti - Poli Timişoara (ora 11.30). Clasament după primele două jocuri: 1. FC Viitorul Constanţa 6p, 2. Ceahlăul Piatra Neamţ 3p (golaveraj: 2-1), 3. Dinamo Oneşti 3p (2-5), 4. Poli Timişoara 0p. Câştigătoarea turneului zonal se va califica în finala CN rezervat juniorilor A, programată pe 14 iunie, de la ora 20.00, la Centrul de Fotbal al FRF de la Buftea.