Juniorii Academiei Hagi au întâlnit pe Galatasaray

Sport 23 Februarie 2013 / 00:00 564 accesări

Echipele de juniori B şi C ale Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” au disputat, joi, două meciuri de pregătire, la Istanbul, cu Galatasaray. Juniorii B (jucători născuţi în 1996 şi 1997), pregătiţi de Vasile Mănăilă, au obţinut o frumoasă victorie în faţa juniorilor de la Galatasaray, scor 4-2 (2-1), prin golurile reuşite de Andrei Luduşan (2), Bogdan Burlă şi Radu Stănişoară. S-au jucat două reprize a câte 40 minute. Au evoluat pentru Academia Hagi 1996/1997: Căbuz - Torişte, Manea, Iacob, Otei - Marin, Nedelcu, Carabela - Tudoran, Burlă, Luduşan. Au mai jucat: Tordai, Boerean, Cicâldău, Rogoza, Stănişoară, Oarnă şi Stoica.

Meciul juniorilor C (jucători născuţi după 1 ianuarie 1998) de la Academia Hagi şi Galatasaray a revenit formaţiei turce, scor 4-3 (2-1). Golurile juniorilor pregătiţi de Cristian Şchiopu au fost marcate de Andrei Ciobanu, Florinel Coman şi Robert Grecu. De menţionat că Academia Hagi a condus cu 3-2 până cu zece minute înainte de final. S-au jucat două reprize a câte 35 minute. Au evoluat pentru Academia Hagi 1998 - Repriza 1: Dur-Bozoancă - Căpuşă, Ghiţă, Kilyen, Dumitrescu - Casap, Iani, I. Hagi - Ciobanu, Coman, Cârnaţ; Repriza 2: Dur-Bozoancă (60 Peltea) - Vlădescu, Căpuşă, Ghiţă, Rusu (50 L. Gheorghe) - Dumitrescu (50 Manole), Trancă, Casap - Grecu, Coman, I. Hagi.