Juniorii B ai Viitorului vor juca finala mică

Fotbal / Campionatul Naţional Under 17, turneul final: VIITORUL CONSTANŢA - U. CLUJ 0-1

Sport 26 Mai 2012 / 00:00 757 accesări

FC Viitorul Constanţa a pierdut, vineri seară, la Buftea, semifinala Campionatului Naţional rezervat juniorilor B (jucători născuţi în 1995), susţinut în faţa formaţiei Universitatea Cluj, scor 0-1 (0-0). Partida a început într-o notă de echilibru, ambele formaţii încercându-şi şansa cu şuturi în forţă de la distanţă, însă până la pauză tabela a rămas neschimbată. Actul secund a debutat cu o ocazie uriaşă a Viitorului, dar Târnovan a reluat imprecis, din careul mic, o centrare a lui Bălaşa. Ghenciu i-a încercat şi el vigilenţa lui Niczuly, cu un şut de la 35 m, în min.44, dar portarul clujean a reţinut cu siguranţă. Şi cum ocaziile se răzbună, clujenii au deschis scorul în min. 50: Molnar a executat o lovitură liberă şi Radu Crişan a înscris cu capul. Ultimele 30 de minute au aparţinut în totalitate Viitorului, dar fără succes pe tabela de marcaj. Cele mai mari ocazii i-au aparţinut lui Hodorogea, însă fundaşul constănţenilor nu a reuşit să înscrie în min. 75 (mingea a lovit bara transversală) şi min. 77 (mingea reluată cu capul a fost respinsă în corner de portar). S-a încheiat 1-0 pentru U. Cluj, iar Viitorul va disputa duminică, de la ora 17.00, finala mică, împotriva formaţiei Oţelul Galaţi, care a pierdut, scor 0-1, duelul din cealaltă semifinală, cu Liberty Salonta 0-1. Finala mare dintre U. Cluj şi Liberty Salonta va avea loc tot duminică, de la ora 19.00. Pentru Viitorul (antrenor Daniel Rădulescu) au evoluat următorii jucători: Nicolae - Bălaşa, Hodorogea, Boitaş, Ciurea (59 Torişte) - Gheorghe (41 Ghenciu), Vasile, Marin (54 Ichim) - Mihai, Târnovan, Vînă.