Juniorii C ai Viitorului, în finala turneului semifinal al CN

Sport 19 Iunie 2012 / 00:00 401 accesări

Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi” şi-a asigurat un nou loc între cele mai bune patru formaţii din ţară, după ce, ieri, la Ovidiu, FC Viitorul Constanţa a obţinut calificarea în finala turneului semifinal al juniorilor C (copii născuţi după 1 ianuarie 1997). În a doua partidă a turneului semifinal, FC Viitorul 1997 s-a impus, cu 4-2 (2-2), în faţa formaţiei SC Sporting Piteşti. Deşi jucătorii constănţeni, pregătiţi de Vasile Mănăilă, au dominat partida, victoria a fost una muncită, piteştenii reuşind să revină de două ori pe tabelă după ce au fost conduşi. Viitorul a deschis scorul prin Nedelcu, în min. 14, din apropierea liniei porţii, dar Sporting Piteşti a egalat peste doar două minute prin A. Panduru. Constănţenii au revenit în avantaj prin reuşita lui Oarnă, din min.31, iar apoi, în min. 35, Ors Tordai a apărat o lovitură de la 11 m acordată oaspeţilor. La cabine s-a intrat însă tot la egalitate, M. Ghiţă înscriind după o lovitură de colţ la ultima fază a primei reprize. Viitorul a rezolvat meciul în doar patru minute de la reluare, Stoica reuşind dubla în min. 37 şi 39. S-a încheiat 4-2, succes care asigură constănţenilor un loc în finala turneului semifinal. În partida cu Sporting Piteşti, pentru FC Viitorul au evoluat următorii jucători: Tordai - A. Ghiţă (44 Vlădescu), Manea, Vasiu, Panait - Codrea, Nedelcu (58 Ciobanu), Cicâldău (43 Rogoza) - Oarnă (65 I. Hagi), Ene, Stoica (55 Lazăr).

Miercuri, de la ora 10.00, la Ovidiu, în finala turneului semifinal, FC Viitorul Constanţa va întâlni pe Dinamo Bucureşti, învingătoare, cu 6-4, după loviturile de la 11 m (2-2 după 70 de minute de joc). Câştigătoarea turneului semifinal va evolua în finala CN (24 iunie), iar învinsa va juca pentru medaliile de bronz (24 iunie).