Juniorii C de la Viitorul, succes la loviturile de departajare

Sport 28 Iunie 2011 / 00:00 557 accesări

Ieri, pe stadionul “Voinţa” din Complexul Sportiv Badea Cârţan din Constanţa, s-au disputat primele două partide din cadrul turneului semifinal al Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor C (jucători născuţi după 1 ianuarie 1996). În primul meci al zilei, în Grupa A, Sportul Studenţesc - LPS Vaslui 3-2. A urmat confruntarea din Grupa B, dintre FC Viitorul Constanţa (antrenor Mugurel Cornăţeanu) şi Poli Iaşi, meci încheiat la egalitate, scor 1-1 (Luduşan 16 / Ciopraga 58), după cele 70 de minute regulamentare de joc (la acest nivel de vârstă se joacă două reprize a câte 35 de minute). Au urmat loviturile de departajare, unde Viitorul s-a impus cu 4-3, astfel că echipa constănţeană a acumulat două puncte în clasamentul grupei.

Programul de azi - ora 17.00: LPS Vaslui - Astra Ploieşti (Grupa A) şi ora 18.30: Poli Iaşi - Oţelul Galaţi (Grupa B).

Câştigătoarele celor două grupe se vor întâlni în finala turneului semifinal, iar învingătoarea va obţine calificarea în finala mare a CN, în timp ce învinsa va evolua în finala mică, ambele partide fiind programate pe 5 iulie, la Buftea.