Juniorii de la CVM Tomis au mai făcut o “victimă” în eşalonul secund

Volei (m) / DA2 Est, etapa a 13-a:

Sport 27 Ianuarie 2014 / 00:00 518 accesări

După ce în ultima etapă disputată anul trecut în Divizia A2 Est la volei masculin au administrat singura înfrângere din actualul campionat formaţiei Steaua Bucureşti, ocupanta primului loc, scor 3:2 pentru CVM Tomis Congaz Constanţa, juniorii şi cadeţii de la ţărmul mării au mai făcut o “victimă” de lux. Sâmbătă, la Sala Tomis, în etapa a 13-a a eşalonului secund, CVM Tomis Congaz a obţinut o nouă victorie importantă, dispunând, cu 3:1 (11:25, 26:24, 28:26, 25:16), de a doua clasată, CS Tricolorul LMV Ploieşti, una dintre candidatele la promovarea în primul eşalon, care a suferit a doua înfrângere în actualul campionat, dup[ cea cu Steaua. În primul set, jucătorii antrenaţi de Răzvan Parpală şi Cezar Aciobăniţei au fost de nerecunoscut, cedând fără drept de apel, 11:25. Pas cu pas, juniorii Tomisului şi-au revenit şi au început cursa de urmărire. Blocajul lui Tarţa a salvat o minge de set, la scorul de 23:24, iar un nou blocaj al lui Vologa a dus gazdele în avantaj, 25:24, pentru ca formaţia noastră să restabilească egalitatea la seturi, după 26:24. Setul al treilea a fost unul extrem de echilibrat, de la 23:23 Tomisul având mereu minge de set. S-a încheiat 28:26 pentru echipa constănţeană, care a preluat conducerea cu 2:1. Cu moralul ridicat, tinerii jucători de la CVM Tomis nu le-au oferit nicio şansă ploieştenilor în setul secund, punând capăt partidei cu un sec 25:16.

Au evoluat - CVM Tomis Congaz (antrenori Răzvan Parpală şi Cezar Aciobăniţei): Muscină (cpt.) - Tarţa, Vologa, Ocunschi, Zahar, Aciobăniţei şi P. Cămui - libero (au mai jucat: Iftime, Dediulescu şi Petcu); CS Tricolorul LMV (antrenor Marian Anton): Bogdan - Purice, Marinca, Adam, Mehedinţeanu, Grigore şi Călin - libero (au mai jucat: Lazăr, Marinescu (cpt.) şi V. Ion). Au arbitrat: Sorina Niculescu şi Cristina Bîrzan (ambele din Bucureşti).

În etapa viitoare, programată sâmbătă, CVM Tomis Congaz va evolua la Bucureşti, împotriva formaţiei CS Universitatea Ştiinţa Bucureşti.