Juniorii de la CVM Tomis, favoriţi la câştigarea unui nou titlu

Volei (m) / Turneul final al CN rezervat juniorilor: CVM TOMIS CONSTANŢA - CSŞ BEGA TIMIŞOARA 3:1

Sport 17 Mai 2014 / 00:00 1138 accesări

Sala Sporturilor din Constanţa a găzduit, vineri, cele patru partide contând pentru ziua a treia din cadrul turneului final al Campionatului Naţional de volei rezervat juniorilor (jucători născuţi în anii 1995-1996 sau mai tineri). În Seria I, rezultatele din meciurile disputate dimineaţă au făcut ca trei formaţii să acumuleze câte 6 puncte în clasamentul final, iar departajarea s-a făcut la setaveraj. Ghinionista a fost Steaua Bucureşti, care a ieşit astfel din lupta pentru medalii! CSŞ LAPI Dej, a doua clasată, va fi adversara echipei CVM Tomis Constanţa în semifinala de sâmbătă, programată în sala din Complexul Sportiv „Tomis“, de la ora 18.00.

Vineri, în ultimul meci din Seria a II-a, campioana en titre a întâlnit cealaltă formaţie neînvinsă din grupă, CSŞ Bega Timişoara, într-o partidă care a fixat ordinea primelor două clasate. CVM Tomis a câştigat şi ultima întâlnire din grupă, scor 3:1 (21:25, 25:23, 25:15, 25:16), însă victoria s-a conturat mai greu decât s-au aşteptat constănţenii, care au cedat primul set la acest turneu final. Bănăţenii, cu o echipă mobilă şi tehnică, a excelat la serviciu şi blocaj în primul set, dar s-au şi apărat foarte bine. Oaspeţii au condus în permanenţă, gazdele nereuşind decât să egaleze la 17. Juniorii constănţeni au apăsat mai tare pe serviciu în setul al doilea şi au făcut diferenţa în urma unor serii de servicii izbutite de Tarţa şi Iftime, impunându-se la limită. Seturile următoare n-au avut istoric, gazdele fiind superioare în toate compartimentele. Una peste alta, un meci spectaculos şi disputat, între două echipe foarte bune, care s-ar putea să se reîntâlnească în finala mare! Au evoluat pentru CVM Tomis (antrenori Răzvan Parpală şi Sergiu Stancu): Muscină 4p (3 blocaje) - Tarţa 15p (3 aşi), Vologa 6p, Ocunschi 4p, Ad. Aciobăniţei 33p (6 blocaje, 3 aşi), Iftime 10p şi libero P. Cămui (au mai intrat: Gavriz, Petcu, Dediulescu şi Diamandescu).

„În primul set, Timişoara a servit foarte bine, noi nu am putut să aducem preluarea şi ne-au pus probleme, mai ales că am avut şi multe erori neforţate. În continuare ne-am revenit şi s-a văzut valoarea echipei. Pot spune că ne-am atins obiectivul după cele trei meciuri din grupă, în urma celor trei victorii. Sunt mulţumit şi de jocul echipei, chiar dacă există în continuare micile noastre greşeli din startul meciurilor”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Răzvan Parpală.

Celelalte rezultate de vineri: Steaua Bucureşti - CSŞ 2 Baia Mare 3:1 (25:16, 15:25, 25:13, 25:22); CSŞ LAPI Dej - CSŞ Buzău 3:0 (25:16, 25:13, 25:15); CSŞ Şcoala nr. 1 Metalul Oţelu Roşu - CSŞ Bacău 3:2 (25:15, 25:15, 23:25, 18:25, 15:8). Clasament final Seria a II-a: 1. CVM Tomis 9p; 2. CSŞ Bega Timişoara 6p; 3. CSŞ Şcoala nr. 1 Metalul Oţelu Roşu 2p; 4. CSŞ Bacău 1p. Clasament final Seria I: 1. CSŞ 2 Baia Mare 6p (setaveraj 7:3); 2. CSŞ LAPI Dej 6p (setaveraj 6:4); 3. Steaua Bucureşti 6p (setaveraj 7:5); 4. CSŞ Buzău 0p.

Programul zilei de sâmbătă - semifinale, locurile 5-8, ora 10.00: CSŞ Şcoala nr. 1 Metalul Oţelu Roşu - CSŞ Buzău; ora 12.00: Steaua Bucureşti - CSŞ Bacău; locurile 1-4, ora 16.00: CSŞ 2 Baia Mare - CSŞ Bega Timişoara; ora 18.00: CVM Tomis Constanţa - CSŞ LAPI Dej. Toate cele patru jocuri vor avea loc în sala din Complexul Sportiv „Tomis“. Duminică, în Sala Sporturilor, sunt programate cele două finale: la ora 10.00 va începe finala mică, iar de la ora 12.00 va avea loc finala mare, urmată de festivitatea de premiere. Tot duminică, dar în sala din Complexul Sportiv „Tomis“, vor avea loc meciul pentru locurile 7-8 (ora 9.00) şi meciul pentru locurile 5-6 (ora 11.00).