Juniorii Farului, învinşi clar la Berceni

Fotbal / Cupa României, faza a IV-a: ACS BERCENI - FC FARUL CONSTANŢA 6-0

Sport 25 August 2010 / 00:00 739 accesări

Forţată să joace cu juniorii, FC Farul nu a avut nicio şansă în meciul cu ACS Berceni, din faza a IV-a a Cupei României, din deplasare, pierzând la scor, 0-6. Elevii lui Cristi Şchiopu, majoritatea în vârstă de 17 şi 18 ani, au rezistat aproape o repriză în faţa unei echipe mult mai experimentate, care are drept obiectiv promovarea în liga secundă în acest sezon. Gazdele au înscris două goluri în ultimele trei minute ale primei reprize şi au decis soarta calificării înainte de pauză. La reluare, Niţescu şi compania nu au mai ţinut pasul cu adversarii şi au mai încasat patru goluri. „Cât au rezistat fizic, băieţii au jucat de la egal la egal cu adversarii. În ciuda scorului, nu ne-am făcut de râs, mai ales că am fost la meci cu nouă juniori. Important este că ne-am prezentat”, a spus Şchiopu.

Pentru FC Farul au evoluat: Isleam - Niţescu, Vlaciu, Ureche, Sescioreanu (70 Guşe) - Uzun (55 Mocanu), Gonţu, Frăţilă, Forminte (77 Ismail) - Drăghici, C. Bubuleandră. Golurile gazdelor au fost reuşite de Fâşie 43, Carr 45, I. Mocanu 51, 52, Vlaciu 60-autogol, Nica 83. Au arbitrat: Mugurel Vădan (Bucureşti) - Costin Florescu (Satu Mare) şi Vlad Bârleanu (Bucureşti).