Juniorii Tomisului au administrat prima înfrângere liderului

Volei (m) / DA2 Est, etapa a 11-a: CVM TOMIS CONGAZ CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 3:2

Sport 16 Decembrie 2013 / 00:00 610 accesări

Sâmbătă, la Sala „Tomis“, formaţia Club Volei Municipal Tomis Congaz Constanţa a susţinut ultima partidă din acest an în Divizia A2 Est, sezonul 2013-2014. În etapa a 11-a, a doua din retur, juniorii Tomisului au primit vizita echipei Steaua Bucureşti, ocupanta primului loc fiind neînvinsă până la ora jocului de la Constanţa. După un meci-maraton, care a durat două ore, echipa constănţeană, antrenată de Răzvan Parpală, a administrat prima înfrângere liderului, condus de pe margine de George Grigorie, Tomis câştigând cu 3:2 (25:20, 19:25, 25:23, 20:25, 15:9). Gazdele au început bine duelul de sâmbătă şi au condus ostilităţile în primul set, dar s-au văzut egalate după ce au cedat ritmul în setul secund. Tinerii jucători de la Tomis au preluat din nou conducerea la seturi, însă lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul în al patrulea set. Formaţia constănţeană a pornit în forţă şi s-a desprins la 7-1, dar steliştii au recuperat punct cu punct, profitând şi de greşelile echipei constănţene. În setul decisiv, voleibaliştii Tomisului au strâns rândurile şi nu au oferit nicio şansă oaspeţilor. Cel mai bun jucător în partida de sâmbătă a fost Alexandru Zahar, extrema Tomisului reuşind 29 de puncte după cea mai bună evoluţie a sa de la revenirea după nedorita accidentare.

Au evoluat - CVM Tomis Congaz (antrenori Răzvan Parpală şi Sergiu Stancu): Muscină (cpt.) - Tarţa, Vologa, Ocunschi, Zahar, Iftime şi P. Cămui - libero (au mai jucat: Diamandescu, Petcu şi Gavriz); Steaua (antrenori George Grigorie şi Răzvan Roşu): Toboşi - Grigoraş, Borcoş, Stoenete, Carpen (cpt.), Cătălin Miron şi Voicu - libero (au mai jucat: Cornel Miron, Bercu şi Cozaru).