Kamil Stoch e dublu campion la sărituri de la trambulină

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 17 Februarie 2014 / 00:00 481 accesări

Sâmbătă şi duminică, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate 11 titluri olimpice.

La schi alpin au avut loc probele de slalom super-uriaş, ultima şansă pentru vitezişti de a mai urca pe podiumul olimpic. La feminin, austriaca Anna Fenninger a fost cea mai rapidă pe pârtia de la Rosa Hutor, urmată de germanca Maria Höfl-Riesch, la 55 de sutimi, şi de austriaca Nicole Hosp, la 66 de sutimi. Cursa a fost marcată de numeroase abandonuri (18 din 49!), printre care şi cele ale câtorva pretendente la podium, ca Dominique Gisin şi Elisabeth Goergl. Edit Miklos din Ungaria, care a reprezentat România la Jocurile Olimpice din 2010, de la Vancouver, a ocupat locul 15.

Proba similară masculină i-a revenit lui Kjetil Jansrud, care a continuat dominaţia norvegiană în această disciplină la JO. Jansrud (28 de ani) le succede pe cea mai înaltă treaptă a podiumului lui Kjetil Andre Aamodt, triplu campion olimpic în 1992, 2002 şi 2006, şi lui Aksel Lund Svindal. Acesta din urmă, campion în 2010, a ocupat doar locul 7 duminică şi pleacă de la Soci fără medalie la viteză! Ultima lui şansă e la slalom uriaş. Jansrud, medaliat cu bronz la coborâre, a fost urmat de americanul Andrew Weibrecht, locul 3 fiind ocupat la egalitate de americanul Bode Miller şi de canadianul Jan Hudec. Şi aici am consemnat mai multe abandonuri de marcă: austriacul Matthias Mayer, italianul Christof Innerhofer (primii doi clasaţi la coborâre), elveţianul Didier Defago şi canadianul Erik Guay.

La short-track 1.000 m masculin a câştigat sportivul rus Victor Ahn, triplu campion olimpic în 2006, când concura pentru Coreea de Sud. El a fost urmat de Vladimir Grigorev (Rusia) şi de olandezul Sjinkie Knegt. La 1.500 m feminin, pe podium au urcat Zhou Yang (China), campioană în această probă şi în 2010, la Vancouver, Shim Suk-hee (Coreea de Sud) şi italianca Arianna Fontana.

Ştafetele de schi fond au fost dominate clar de Suedia. La 4x5 km feminin, cvartetul alcătuit din Ida Ingemarsdotter, Emma Wiken, Anna Haag şi Charlotte Kalla a devansat la sprint Finlanda (Anne Kylloenen, Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Krista Lahteenmaki), cu cinci zecimi de secundă. Pe locul 3 s-a clasat Germania (Nicole Fessel, Stefanie Boehler, Claudia Nystad, Denise Herrmann), la nouă zecimi de secundă. Norvegiencele Heidi Weng, Therese Johaug, Astrid Uhrenholdt Jacobsen şi Marit Bjoergen, care erau marile favorite, au încheiat proba pe locul 5, la 53 de secunde şi 6 zecimi de învingătoare. Marcus Hellner, Lars Nelson, Johan Olsson şi Daniel Richardsson au fost primii la ştafeta 4x10 km, urmaţi de ştafeta Rusiei (Aleksandr Besmertnîh, Dmitri Japarov, Aleksandr Legakov şi Maksim Vilegjanin) şi de cea a Franţei (Robin Duvillard, Jean Marc Gaillard, Maurice Manificat şi Ivan Perrillat Boiteux).

Polonezul Zbigniew Brodka a reuşit să „spargă” blocada olandeză din cadrul concursului de patinaj viteză şi s-a impus la 1.500 m, urmat de olandezul Koen Verweij şi de canadianul Dennz Morrison. Totuşi, la 1.500 m feminin, Olanda a monopolizat podiumul, graţie evoluţiilor excelente reuşite de Jorien ter Mors (24 de ani), Ireen Wust şi Lotte van Beek. A fost a treia triplă olandeză în probele de patinaj viteză de la Soci, iar totalul medaliilor cucerite la această ediţie a ajuns la 16, dintre care cinci de aur, record al acestei discipline la Jocurile Olimpice de iarnă!

Sâmbătă seară, în concursul individual masculin de sărituri cu schiurile de pe trambulina mare, polonezul Kamil Stoch a câştigat al doilea său titlu la Soci, după ce câştigase şi pe trambulina mică. Polonezul este al treilea sportiv din istorie care a reuşit dubla la JO, după finlandezul Matti Nykaenen (1988) şi elveţianul Simon Ammann (2002 şi 2010). Medalia de argint a fost câştigată de veteranul japonez Noriaki Kasai (va împlini 42 de ani în iunie!), iar bronzul i-a revenit cehului Peter Prevc.

Campion olimpic la skeleton a devenit rusul Aleksandr Tretiakov, care a fost urmat de Martins Dukurs (Letonia) şi de americanul Matthew Antoine. Duminică, Eva Samkova, campioană olimpică la snowboardcross, a adus Cehiei primul titlu olimpic la Soci. Ea a fost urmată de canadianca Dominique Maltais şi de Chloe Trespeuch (Franţa).