Koczi pe 18 la individual compus, Nistor poate urca pe podium

Gimnastică artistică

Sport 15 August 2008 / 00:00 444 accesări

După desfăşurarea finalelor pe echipe, întrecerea de gimnastică a continuat la Beijing cu probele individuale. Primii care au intrat în concurs au fost gimnaştii calificaţi la individual compus, acolo unde România a avut un singur reprezentant, pe Flavius Koczi. Aflat la prima participare la Jocurile Olimpice, gimnastul român a terminat concursul individual pe locul 18, cu 89.575 puncte, mai puţin decît în calificări cînd a acumulat 90,175 p şi s-a clasat pe poziţia a 16-a. Koczi a primit următoarele note: 14,900 (sol), 15,425 (cal cu mînere), 14,550 (inele), 16,450 (sărituri), 13,525 (paralele), 14,725 (bară). Campion olimpic a ieşit Yang Wei (China), cu 94.575 p, urmat de Kochei Uchimura (Japonia), cu 91.975 p şi de Benoit Caranobe (Franţa), cu 91.925 p. Cea mai mare notă a gimnastului român a fost la sărituri, unde a obţinut 16,450 p. Chiar dacă nota a fost mai mică decît în calificări, Koczi păstrează totuşi şanse la o medalie pentru această finală. Pe prima treaptă a podiumul de la sărituri ar putea urca şi liderul echipei masculine, Marian Drăgulescu, care are cea mai mare notă de plecare din concurs, 7.2. Finala de la sărituri este programată pe 18 august, ora 13.00.

Astăzi, de la ora 5.15, este programat concursul la individual feminin, unde Steliana Nistor are şanse reale de a urca pe podium. Nistor a ocupat locul opt în calificări, cu un total de 60,500. În 2007, gimnasta noastră devenea vicecampioană mondială la Stuttgart (Germania), cu un total de 60,625 p. În finala de la individual compus, România mai are o reprezentantă, Sandra Izbaşa, care a ocupat poziţia a zecea în calificări, cu 59,375.