La “Cubul Acvatic” continuă să cadă recordurile mondiale

Înot

Sport 15 August 2008 / 00:00 434 accesări

Ieri, în concursul olimpic de înot, am avut o „zi fără Phelps”, însă asta nu a pus capăt impresionantei serii de recorduri mondiale. În finale am avut „doar” două, ambele doborîte în probele feminine. La 4x200 m liber s-a impus ştafeta Australiei, cu şapte minute, 44 secunde şi 31 de sutimi, în componenţa Stephanie Rice, Bronte Barratt, Kylie Palmer şi Linda MaKenzie, pe locurile următoare sosind China şi SUA. Precedentul record (7:50,09) fusese stabilit pe 29 martie 2007, la Melbourne, tot de Australia. La 200 m fluture, prima a sosit chinezoaica Liu Zige, în 2:04,18, urmată de compatrioata sa Jiao Liuyang şi de australianca Jessicah Schipper. În finala de la 200 m bras, japonezul Kosuke Kitajima, campion mondial en titre, şi-a păstrat titlul olimpic cucerit la Atena, urmat de australianul Brenton Rickard şi de francezul Hugues Duboscq.

S-a retras VDH

Evident, cea mai aşteptată finală a fost cea de la 100 m liber, cîştigată de francezul Alain Bernard cu timpul de 47,21. Al doilea a fost australianul Eamon Sullivan, iar medalia de bronz le-a revenit, la egalitate, brazilianului Cesar Cielo Filho şi americanului Jason Lezak. Clasat pe locul 5 în finală, olandezul Pieter van den Hoogenband nu şi-a putut oferi o triplă istorică, după titlurile cucerite la Sydney şi Atena, anunţînd după cursă că se retrage din activitate. „Există o nouă generaţie şi a venit timpul să mă retrag. A fost ultima mea cursă”, a declarat Van den Hoogenband, în vîrstă de 30 de ani. La JO, înotătorul supranumit „VDH” a mai fost medaliat cu aur la 200 m liber în 2000, de două ori cu argint (200 m liber şi ştafetă 4x100 m liber în 2004) şi de două ori cu bronz (50 m liber şi ştafetă 4x200 m liber, în 2000), în schimb, la Campionatele Mondiale, el nu a reuşit niciodată să cîştige aurul! A fost primul înotător care a coborît sub 48 secunde (47,84 la Sydney, în 2000), record ce a fost depăşit de Alain Bernard abia anul acesta, la Europenele de la Eindhoven, în martie (47,60). La ora actuală, recordul mondial îi aparţine lui Eamon Sullivan, cu 47,05, timp stabilit la Beijing miercuri, în semifinale.