La Madrid, Halep s-a calificat în turul secund şi la dublu

Tenis de câmp

Sport 06 Mai 2019 / 22:29 624 accesări
Simona Halep va juca marţi, la simplu, de la ora 13.00

Perechea formată din Irina Begu şi Simona Halep a învins, luni, cu scorul 6-2, 6-3, după o oră şi cinci minute de joc, cuplul alcătuit din Raluca Olaru şi croata Darija Jurak, obţinând astfel calificarea în turul al doilea al probei de dublu din cadrul turneului de la Madrid. Begu şi Halep vor întâlni în turul secund al turneului dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari principalele favorite, tenismenele cehe Barbora Krejcikova.

Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu au trecut şi ele în turul al doilea, învingând, cu scorul de 3-6, 6-4, 10-5, cuplul spaniol alcătuit din Aliona Bolsova şi Arantxa Parra Santonja, beneficiarele unui wild-card. În turul secund, Bara şi Buzărnescu vor da piept cu favoritele numărul 4, Elise Mertens (Belgia) şi Aryna Sabalenka (Belarus).

În schimb, Andreea Mitu şi rusoaica Alexandra Panova a pierdut, tot luni, cu scorul de 6-4, 4-6, 3-10, în faţa cuplului format din Su-Wei Hsieh (Taiwan) şi Barbora Strycova (Cehia), cap de serie 5.

Calificarea în optimi la dublu este recompensată cu un cec în valoare de 23.510 de euro şi cu câte 120 de puncte WTA. Pentru prezenţa în primul tur la dublu se acordă un cec în valoare de 13.650 de euro şi câte zece puncte WTA.

VICTORIE PENTRU TECĂU ŞI ROJER

La dublu masculin, luni seară, tenismanul constănţean Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer au câştigat, în primul tur, meciul cu favoriţii numărul 7, fraţii americani Bob şi Mike Bryan, cu scorul de 4-6, 7-6 (7/2), 12-10, după o oră şi 45 de minute de joc. Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec în valoare de 23.510 euro şi câte 90 de puncte ATP, iar în turul secund vor întâlni dublul britanic format din Kyle Edmund şi Neal Skupski.

BUZĂRNESCU, ELIMINATĂ LA SIMPLU

La simplu, Mihaela Buzărnescu (locul 31 WTA) a fost eliminată, luni, de letona Anastasija Sevastova (locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12), în turul secund la Madrid Open. Sevastova s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 20 de minute de joc. Buzărnescu va primi un cec în valoare de 42.220 de euro şi 65 de puncte WTA.

Tot în turul al doilea la simplu, Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) o va întâlni marţi, de la ora 13.00, în primul meci programat pe arena centrală, pe britanica Johanna Konta (locul 41 WTA). Iar Sorana Cîrstea (locul 93 WTA, beneficiara unui wild-card) o va înfrunta marţi seară, nu mai devreme de ora 19.00, pe Caroline Garcia (Franţa, locul 22).