La un pas de o minune la Dortmund

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 09 Aprilie 2014 / 00:00 513 accesări

Liga Campionilor la fotbal a oferit, aseară, două partide extrem de spectaculoase în manşa retur a sferturilor de finală, ambele încheiate cu victoria gazdelor, cu scorul de 2-0, dar calificarea în semifinale a surâs doar lui Chelsea. La Dortmund, Borussia a sperat să întoarcă rezultatul nefavorabil din tur, Real Madrid, fără Cristiano Ronaldo, doar rezervă, tremurând până la final. În min. 17, Weidenfeller a apărat penalty-ul executat de Di Maria, după care dubla lui Reus a reaprins speranţele calificării în semifinale pentru formaţia germană. Golul care ar fi trimis meciul în prelungiri nu a mai venit, astfel că Realul continuă lupta pentru marele trofeu. În schimb, la Londra, Chelsea a punctat în prima repriză, iar reuşita lui Demba Ba, din finalul partidei, a consfinţit o nouă calificare pentru antrenorul Jose Mourinho în penultimul act al competiţiei.

Rezultate: CHELSEA LONDRA - Paris Saint-Germain 2-0 (Schürrle 32, Demba Ba 87) - (în tur: 1-3) şi Borussia Dortmund - REAL MADRID 2-0 (Reus 24, 37) - (în tur: 0-3). Tragerea la sorţi a duelurilor din semifinale va avea loc vineri, la Nyon (Elveţia), în această seară urmând să aflăm şi numele celorlalte două semifinaliste.