Larisa Iordache, încă două medalii la Universiada de vară

Sport 23 August 2017 / 14:17 2604 accesări
Larisa Iordache a obținut trei medalii la Taipei

După ce a cucerit aurul la individual compus, în concursul de gimnastică artistică din cadrul celei de-a 29-a ediții a Universiadei de vară de la Taipei (Taiwan), Larisa Iordache a mai obținut, miercuri, două medalii în concursul pe aparate. La sol, Larisa Iordache a cucerit aurul cu nota de 13,800, devansându-le pe Asuka Teramoto (Japonia), 13,766, și Liliya Ahaimova (Rusia), 13,533. La bârnă, gimnasta noastră a obținut medalia de bronz, cu 13,666, prima fiind Elisabeth Black (Canada), cu 14,133, urmată de Natsumi Sasada (Japonia), cu 13,833. Și în calificări Iordache a avut a treia notă la bârnă. În finala la paralele, Larisa Iordache s-a clasat pe locul 5, fiind notată cu 13,800. Larisa Iordache a avut în calificări cea mai mare notă la paralele, 14,150p, urmată de rusoaica Daria Spiridonova, cu 13,900, care a câștigat aurul, cu 14,233 în finală.

Gimnastul Andrei Muntean a obţinut, tot miercuri, medalia de bronz în finala de la sărituri, cu o medie de 14,400, fiind notat cu 14,800 la prima săritură și cu 14,600 la a doua. Aurul a fost câștigat de Audrys Nin Reyes (Republica Dominicană), cu 14,633, iar argintul de Oleg Verniaev (Ucraina), cu 14,700.