Liga surprizelor

UEFA Champions League, etapa a doua

Sport 02 Octombrie 2008 / 00:00 569 accesări

Cu adevărat actuala ediţie a Ligii Campionilor este una a marilor surprize. Pe listă s-a înscris şi campioana Belarusului, care a obţinut un senzaţional egal în compania Juventus-ului! Şi situaţia ar fi putut fi şi mai tragică pentru italieni, care erau conduşi cu 2-0 după 25 de minute! Dar Iaquinta a adus o nesperată egalare în prelungirile primei reprize şi Juve s-a ales cu un egal dintr-o deplasare neaşteptat de dificilă. Dificil a fost şi pentru Real în Rusia, dar spaniolii au avut mai mult noroc. Ruşii au ratat ocazii monumentale pe finalul partidei şi au rămas fără nici un punct în UCL. Manchester United a învins lejer în Danemarca şi aşteaptă derby-ul cu Celtic. Scoţienii au pierdut greu în Spania, după ce au ratat cîteva ocazii uriaşe şi Celtic este tot mai departe de optimile UCL. Victorie lejeră pentru Arsenal, dar FC Porto a ratat trei ocazii imense la 0-0, concretizarea uneia din ele putînd schimba soarta meciului. Dynamo obţine încă un egal, de această dată în deplasare, Fener avînd un debut modest de sezon. În sfîrşit, Bayern şi OL au terminat la egalitate şi campioana Germaniei continuă să fie lidera grupei, deşi fanii cer demiterea lui Klinsmann!

Rezultatele de marţi - Grupa E: Aalborg - Manchester United 0-3 (Rooney 22, Berbatov 55, 79), Villareal - Celtic Glasgow 1-0 (M. Senna 67); Grupa F: AC Fiorentina - Steaua Bucureşti 0-0, Bayern Munchen - Olympique Lyon 1-1 (Ze Roberto 52/ Demichelis 25-autogol); Grupa G: Arsenal Londra - FC Porto 4-0 (Van Persie 31, 48, Adebayor 40, 71-pen.), Fenerbahce - Dynamo Kiev 0-0; Grupa H: Zenit St. Petersburg - Real Madrid 1-2 (Danny 25/ Hubocan 4-autogol, Van Nistelrooy 31), BATE Borisov - Juventus Torino 2-2!! (Krivets 17, Stasevich 23/ Iaquinta 29, 45).