Locul 2 pe ţară pentru Kickbox Ursoi Constanţa

Cupa României la kickbox

Sport 23 Iulie 2014 / 00:00 1526 accesări

Luptătorii de la Asociaţia Sportivă Kickbox Ursoi Constanţa au participat, sâmbătă, la Cupa României de kickbox, stilurile light-contact şi kick-light, competiţie organizată de Federaţia Română de Arte Marţiale de Contact la sala „Apollo“ din Bucureşti. A fost ultimul concurs important din calendarul intern al federaţiei pe 2014, în urma căruia s-a alcătuit şi clasamentul final pe cluburi. Kickbox Ursoi a ocupat locul al doilea pe ţară la stilul kick-light, cu 26 de puncte, după CS Ciprian Sora Bucureşti, care a strâns 31 de puncte. Pe locul 3 s-a clasat CRK Bucureşti, cu 22 de puncte.

Antrenorii Marius Iulian Ursoi şi Mihai Isop au deplasat în Bucureşti cinci sportivi şi toţi au reuşit să urce pe podium la stilul kick-light. Patru dintre ei au cucerit medalia de aur: Costin Ghindeanu (11-12 ani, categoria 42 kg), Andrei Ştefănoaia (10-12 ani, 63 kg), Robert Isop (13-15 ani, 63 kg) şi Eduard Chelariu (16-18 ani, 72 kg). La rândul său, Liviu Iancu (15-16 ani, 57 kg) a obţinut medalia de bronz.

Următoarea competiţie la care vor participa sportivii de la Kickbox Ursoi Constanţa este Cupa Mondială de la Rimini, programată în perioada 6-14 septembrie. Au fost nominalizaţi să concureze în Italia trei constănţeni: Robert Isop, Eduard Chelariu şi Bogdan Brînzei (16-18 ani, 63 kg), ultimul ratând participarea la Cupa României din cauza unei accidentări.