Lotiştii au câştigat “Cupa Arbitrul” la fotbal

Sport 21 Iulie 2010 / 00:00 860 accesări

Pe terenul sintetic de la baza “Metalul”, din Complexul Sportiv “Badea Cârţan”, s-a încheiat, luni, “Cupa Arbitrul” la fotbal pe teren redus, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF). „Am încercat prin această competiţie să-i apropiem mai mult pe arbitri, să-i facem să se cunoască mai bine între ei, ca să fie mai uniţi. Cred că obiectivul a fost atins, ţinând cont de numărul mare de echipe care s-au înscris la prima ediţie organizată de AJF”, a declarat Costică Bodnar, secretarul AJF. Iniţiativa acestei competiţii le-a aparţinut arbitrilor Costel Ana şi Claudiu Cristea, care s-au ocupat de primele două ediţii.

La competiţie au participat opt echipe, care au jucat sistem campionat, fiecare cu fiecare. Primele patru clasate au jucat apoi în semifinale, locul 1 cu 4 şi locul 2 cu 3. Iată rezultatele din semifinale: Inter - Red Bull 8-7 şi Lotiştii - Steaua Mării 9-8. Luni au avut loc cele două finale şi festivitatea de premiere. În finala mică, Red Bull a dispus, cu 7-5, de Steaua Mării iar în finala mare Lotiştii a învins, cu 8-7, pe Inter. Marcatorii din finala mare au fost: Adrian Midişan 2, Gelu Dimaca 2, Sebastian Stoianof 2, Claudiu Şoptelea şi Bela Szoke (au mai jucat Cosmin Stoian, Sorin Păduraru, Aurel Oniţă, Genin Menlivuap şi Mirel Răileanu), pentru Lotiştii, respectiv Claudiu Marcu 3, Ioan Gheorghică, Cornel Bărbulescu, Cosmin Damian şi Aurelian Chirvăsuţă (au mai jucat Ciprian Stanciu şi Alin Bularcă). Ultimul act a fost arbitrat de Marcel Lică, fostul ecuson FIFA neavând deloc o misiune uşoară în condiţiile în care s-a jucat cu multă ambiţie, uneori chiar prea multă... Festivitatea de premiere a fost efectuată de Vasile Cenuşe, preşedintele Comisiei de Arbitri din cadrul AJF, Marcel Lică şi Costică Bodnar.