Lotul de tineret al României a cîştigat turneul masculin de handbal de la Medgidia

Handbal (m) / “Cupa Municipiului Medgidia”, ediţia a II-a

Sport 22 Ianuarie 2007 / 00:00 629 accesări

Sala “Dimitrie Ilisei” din Medgidia a găzduit timp de trei zile întrecerile celei de-a doua ediţii a “Cupei Municipiului Medgidia”. Laureata din acest an a fost lotul naţional de tineret al României, pregătit de constănţeanul Ion Crăciun, care a cîştigat toate cele trei partide susţinute. Ultima victimă internaţionalilor de tineret a fost Romvag Caracal, România tineret impunîndu-se cu 32-27. În meciul ce avea să stabilească ocupanta locului secund s-au întîlnit gazdele de la CSM Medgidia şi Lignitul Tg. Jiu. Chiar dacă formaţia constănţeană a condus la pauză cu 18-17, oltenii s-au impus la final, la limită, cu 38-37. “S-a alergat foarte mult, însă pe final formaţia mea a clacat. Oboseala şi-a spus cuvîntul în rîndul formaţiei din Medgidia. A fost un turneu util din toate punctele de vedere”, a declarat antrenorul lotului de tineret, dar şi al formaţiei din Medgidia, Ion Crăciun. Tehnicianul constănţean a caracterizat apoi şi evoluţia celor cinci jucători de la CSM Medgidia convocaţi la lotul de tineret: “Răpciugă s-a mişcat foarte bine, Dragnea s-a descurcat foarte bine îndeosebi în faza defensivă, Şelaru a apărat într-un meci destul de bine, însă în alte două partide a fost catastrofal, Dinescu a evoluat sub aşteptări, iar Mocanu, care este titularul postului de pivot, nu s-a descurcat prea bine. M-a bucurat în mod special devotamentul lui Dragnea, care a demonstrat că merită să mă bazez mai mult pe el la echipa de club”. Configuraţia finală a clasamentului competiţiei este următoarea: 1. România tineret 6p, 2. Lignitul Tg. Jiu 4p, 3. CSM Medgidia 2p, 4. Romvag Caracal 0p.

România tineret vizează calificarea la Campionatul Mondial

Turneul de la Medgidia a fost extrem de util pentru lotul de tineret, al cărui obiectiv îl reprezintă accederea la Campionatul Mondial din Macedonia, ce va avea loc în luna august. Pentru a accede la turneul final, jucătorii antrenaţi de Ion Crăciun vor trebui să încheie “cu dreptul” turneul de calificare de la Bursa (Turcia), ce se va desfăşura în perioada 6-8 aprilie. Pentru a ajunge la Mondiale, România trebuie să cîştige grupa din care mai fac parte Belarus, Portugalia şi ţara gazdă, Turcia. “Păcat că am avut ghinion la tragerea la sorţi. Chiar dacă turneul va fi în Turcia, consider echipa Belarusului cel mai periculos adversar. Eu cred că dacă vom obţine victoria contra bieloruşilor, atunci ne vom califica la turneul final din Macedonia”, a “cîntărit” Ion Crăciun şansele de calificare ale echipei sale. La Bursa, România-tineret va întîlni, în ordine, Belarusul (6 aprilie), Turcia (7 aprilie) şi Portugalia (8 aprilie).