LPS Aripi Piteşti merge în Africa de Sud

Sport 02 Iunie 2010 / 00:00 1048 accesări

Turneul final al Cupei “Hagi-Danone” a ajuns la final, ieri fiind desemnată câştigătoarea, care va reprezenta România la turneul final “Danone Nations Cup 2010” din Africa de Sud. Ultimul act al competiţiei, Supercupa, a adus faţă în faţă formaţiile LPS Aripi Piteşti, care s-a impus în competiţia cluburilor, adresată juniorilor legitimaţi la cluburi de fotbal - Campionatul Naţional de Juniori E, şi LPS Banatul Timişoara, învingătoare în întrecerea şcolilor, adresată echipelor de fotbal din şcolile generale, pentru copii cu vârste între 10 şi 12 ani. Prima repriză le-a aparţinut bănăţenilor, care au condus la pauză cu 1-0, dar piteştenii au revenit la reluare şi au răsturnat situaţia, obţinând victoria cu 3-1. Tot de la LPS Aripi Piteşti a fost ales şi cel mai bun jucător al finalei, fundaşul Ionuţ Tănase. Finala a fost condusă de arbitrii constănţeni Gelu Dimaca şi Claudiu Marcu. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Gică Hagi şi de Stephane Batouix , director general Danone România. „A fost un turneu extraordinar din toate punctele de vedere. Toţi copiii au avut şansa de a juca fotbal şi au dat maximum pe teren. Pe viitor trebuie să avem mai multă grijă de ei şi să organizăm cât mai multe competiţii. Sunt sigur că de la această cupă vor ieşi jucători care vor ajunge la nivel înalt”, a spus cel mai mare jucător din toate timpurile. În Africa de Sud ar putea merge şi Ianis Hagi, alături de Nicolae Cârnaţ şi Cosmin Dur-Bozoancă, toţi trei de la Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”. „Îmi doresc să completez echipa cu cei trei pentru turneul final din Africa de Sud, dar să vedem dacă vor fi de acord şi cei de la Academie”, a spus antrenorul piteştenilor, Laurenţiu Iordache. „Din câte ştiu, fiecare echipă are dreptul la patru transferuri şi depinde de antrenor dacă va dori să mai aducă pe cineva”, a explicat Hagi. Turneul final din Africa de Sud este programat în perioada 30 septembrie - 3 octombrie, la Johannesburg, la turneu urmând să participe echipe din 40 de ţări. La acestea se vor adăuga alte 40 de formaţii, câştigătoarele de anul trecut, când turneul final a fost amânat din cauza virusului grupei porcine. „În Africa de Sud, copiii se vor întâlni cu Zinedine Zidane, cel care a sprijinit din start acest proiect, dar şi cu Gică Hagi, care va însoţi echipa”, a spus Batouix. Învinsa din finală, LPS Banatul Timişoara, a fost premiată cu un cantonament de zece zile în ţară.