LPS “Nicolae Rotaru”, campioană pe echipe la tenis de masă juniori I

Sport 14 Aprilie 2014 / 00:00 1658 accesări

Vineri, sâmbătă şi duminică, în sala Liceului cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru” din Constanţa s-a desfăşurat Campionatul Naţional de tenis de masă pe echipe rezervat juniorilor I. La startul întrecerii au fost prezente şi mai multe formaţii constănţene, patru reprezentante de la LPS “Nicolae Rotaru” şi una de la CS Farul - în competiţia fetelor, respectiv patru reprezentante de la LPS “Nicolae Rotaru” - în disputa băieţilor. Primele şi-au desemnat campioanele fetele, LPS “Nicolae Rotaru” intrând în turneul final după ce a câştigat Grupa a II-a preliminară cu trei victorii, toate cu 4-0, în faţa celor de la LPS Bistriţa, LPS Slatina şi CS Farul. Formaţia constănţeană, în formula Alina Zaharia, Mihaela Plăeaşu şi Andreea Bucur, sportive pregătite de Liliana Sebe, nu a repetat parcursul bun şi în lupta pentru titlu, clasându-se pe ultima treaptă a podiumului, cu o singură victorie, 4-0 cu Romgaz Mediaş, şi două eşecuri, 1-4 cu CSŞ Slatina, noua campioană, şi 1-4 cu CSM Arad, câştigătoarea medaliilor de argint.

Mult mai spectaculoasă a fost întrecerea băieţilor, unde LPS “Nicolae Rotaru” a avut două reprezentante în turneul final. Mare favorită, prima echipă de la LPS “Nicolae Rotaru”, formată din Cristian Pletea, Andrei Puţuntică şi Bogdan Postudor, antrenaţi de Stelian Haşoti, şi-a respectat statutul şi a cucerit titlul naţional. Constănţenii au câştigat Grupa I preliminară cu trei victorii: 4-3 cu CSM Bistriţa, 4-0 cu CSŞ Slatina şi 4-0 cu CS Mureşul Luduş. În lupta pentru titlu, LPS “Nicolae Rotaru” I a mai obţinut trei succese: 4-3 cu CSM Bistriţa, 4-3 cu CS Pristavu Câmpulung I şi 4-1 cu LPS “Nicolae Rotaru” II, ultima formaţie încheind competiţia pe locul 4.