Luminiţa Pişcoran a devenit campioană europeană la biatlon

Sport 30 Ianuarie 2015 / 00:00 554 accesări

Biatlonista Luminiţa Pişcoran, în vârstă de 26 de ani, a furnizat ieri una dintre marile surprize ale sportului românesc în acest debut de an 2015! Ea a reușit să devină campioană europeană în proba individuală de 15 kilometri din cadrul competiției ce se desfăşoară la Otepaa (Estonia), prima ei performanță importantă din carieră. Pişcoran, locul 69 în clasamentul Cupei Mondiale în acest sezon, cu 13 puncte, a terminat cei 15 kilometri de alergare şi tragere în 46 de minute, 15 secunde şi 7 zecimi. Însă, din cauza celor cinci ţinte ratate, una la prima tragere (în poziţia culcat), trei la a doua (în picioare) şi una la a treia (culcat), ea a avut un timp total de 51:15,7, deoarece în această probă ratarea unui foc echivalează cu un minut de penalizare. Pişcoran a fost urmată în clasament de austriaca Christina Rieder, la 20 de secunde şi şase zecimi, şi de rusoaica Ekaterina Iurlova, la 47,5. Experimentata Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 29, cu opt focuri ratate, la 4:39,3 de Pişcoran. Au terminat traseul 66 dintre cele 67 de schioare prezente la start.

Totuși, trebuie precizat că la această ediţie a Campionatelor Europene nu participă niciuna dintre sportivele aflate în primele 30 de locuri ale clasamentului general al Cupei Mondiale, precum finlandeza Kaisa Makarainen, ocupanta primei poziţii, bielorusa Daria Domraceva (multiplă campioană olimpică), locul 2, sau ucraineanca Vali Semerenko, aflată pe locul 3 în ierarhia mondială.

BIATLONISTUL RAUL FLORE, PE LOCUL 13 ÎN PROBA DE 10 KM URMĂRIRE LA FOTE 2015

Biatlonistul român Raul Antonio Flore a ocupat locul al 13-lea, miercuri, în proba de 10 km urmărire, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, ediția de iarnă, care are loc în Austria și Liechtenstein. Al doilea român a fost Florin Ungureanu, care a terminat pe poziția a 34-a, Tamas Koncsag s-a clasat pe locul 41, iar Daniel Munteanu a încheiat pe locul 51, din 60 de concurenți. Aletta Zselyke Kenez a fost antepenultima (locul 28 din 30) în proba feminină de patinaj artistic, cu un total de 75,78 puncte (locul 27 la programul liber). La masculin, Flavius Andrei Luca a fost ultimul (18) la programul liber și la total, cu 73,37 puncte. Andra Corinne Ghislaine Caill a terminat pe locul 28 în proba feminină de slalom uriaș, în timp ce Mara Teodora Ciobanu a ocupat locul 34, din 84 de concurente. La schi fond, în proba masculină de 7,5 km, stil liber, Raul Mihai Popa a ocupat locul 30, din 88 de sportivi. Sandor Gyorgy a sosit al 49-lea, iar Nicolae Răzvan Arnăut a încheiat pe locul 66. În proba feminină de 5 km, Nicoleta Luciana Sovarschi a ocupat locul 44, iar Bernadett Kacso s-a situat pe 54, din 75 de concurente. La biatlon, Florina Iulia Dănilă a ocupat locul 25 în proba feminină de 7,5 km urmărire, Maria Luisa Rășină a terminat pe locul 44, iar Ana Larisa Cotruș s-a clasat pe 49.