Luptătorii constănţeni au cucerit cinci medalii la CN pentru cadeţi

Sport 04 Iunie 2013 / 00:00 442 accesări

La Mangalia, în Sala “Callatis”, a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte pentru cadeţi, feminin şi masculin la stilul libere, respectiv masculin la stilul greco-romane. La fiecare categorie au participat câte şase sportivi calificaţi în urma celor două turnee preliminare anterioare plus mai mulţi luptători cu statut de invitat, dintre cei care au ocupat locuri între primele cinci la CN 2012: în total peste 450 de participanţi. Judeţul Constanţa a fost reprezentat de cinci cluburi: LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a participat cu patru sportivi, CSŞ Medgidia (antrenor Daniel Toader) cu doi, CS Farul Constanţa (antrenori Vasile Duşu şi Gheorghe Grigore) cu şase, CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) cu patru, iar ACS Aurora 23 August Constanţa (antrenori Gheorghe Ciupercă şi Aurelian Marin) cu doi luptători.

Delegaţia constănţeană a reuşit să cucerească cinci medalii, dar una singură de aur. Performerul este Marius Marin, de la 23 August, care a devenit campion naţional la lupte libere, categoria 69 kg. Marius este fiul antrenorului Aurelian Marin, fost luptător la Hidrotehnica Constanţa, la rândul său fost medaliat la Campionatele Naţionale! De altfel, Marin este o familie de practicanţi ai luptelor, fraţii Ştefan şi Cristian Marin, de la LPS, fiind veri primari cu Marius!

CSŞ Mangalia a obţinut două medalii la lupte libere, argint prin Cristina Pintilie (43 kg) şi bronz prin Liviu Costache (63 kg). LPS a cucerit o medalie la greco-romane, prin Ilias Ozgean, bronz la 46 kg, în timp ce Cristian Marin s-a clasat pe locul 5 la categoria 85 kg. Tot la greco-romane, Nicolae Boantă (CS Farul) a ocupat locul 3 la categoria 50 kg. Competiţia a fost organizată de Federaţia Română de Lupte, Primăria Mangalia, Asociaţia Sportivă Municipală “Callatis” Mangalia şi DJST Constanţa.