Luptătorii constănţeni au cucerit cinci medalii la CN şcolare

Sport 23 Mai 2013 / 00:00 338 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au încheiat Campionatele Naţionale şcolare de lupte, competiţie la care au participat sportivi născuţi între 1996 şi 1998, legitimaţi la cluburi sportive şcolare sau licee cu program sportiv. În total, 13 sportivi constănţeni au obţinut calificarea pentru faza finală, la ambele stiluri. Luptătorii de la greco-romane s-au reunit la Botoşani, cu participarea a şapte constănţeni, dintre care doi au reuşit să urce pe podium: Cristian Stoicescu a cucerit titlul naţional la categoria 63 kg, iar Ozgean Ilias (46 kg) a obţinut medalia de bronz. „Ilias era favorit la primul loc, dar s-a îmbolnăvit cu câteva zile înainte de finale, a avut chiar febră şi a pierdut în semifinală”, a declarat Ioan Giuglea, cel care îi antrenează pe medaliaţi la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa, împreună cu Valentin Dobrin. Sportivii de la libere au concurat la Sfîntu Gheorghe şi au revenit acasă cu trei medalii, toate cucerite de CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea): aur prin Mara Matei (38 kg), bronz prin Cristina Pintilie (46 kg) şi Liviu Costache (63 kg).