Luptătorii constănţeni au cucerit patru medalii la CN pentru juniori

Sport 30 Aprilie 2014 / 00:00 616 accesări

La Tulcea a avut loc, la sfârşitul săptămânii trecute, faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte pentru juniori (sportivi cu vârsta între 18 şi 20 de ani), feminin şi masculin la stilul libere, respectiv masculin la stilul greco-romane. În total, sportivii constănţeni au cucerit patru medalii. Singurul aur a fost obţinut de Simona Tudor (CS Mangalia), la lupte libere, categoria 55 kg. Un alt sportiv antrenat de Marian Oancea şi Cornel Trucmel, Mădălin Pîrvulescu (CSŞ Mangalia), a cucerit argintul la 84 kg.

LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a revenit de la Tulcea cu două medalii de bronz, obţinute de Ştefan Marin (120 kg, libere) şi de Ozgean Ilias (46 kg, greco-romane), în timp ce Cristian Stoicescu (66 kg, greco-romane) a ocupat locul 5. „Cam puţine medalii comparativ cu alţi ani, dar ce să facem dacă noi nu putem păstra sportivii de valoare în Constanţa, iar alte cluburi le oferă condiţii mai bune? Cu medaliile cucerite pentru alte cluburi de luptători crescuţi de noi la Constanţa, LPS ar fi ocupat detaşat primul loc în clasamentul pe medalii”, a declarat Ioan Giuglea, care este şi director executiv al Asociaţiei Judeţene de Lupte. Ion Caraş (84 kg, LGR, Steaua Bucureşti) şi Vlad Caraş (120 kg, LL, CSM Reşiţa) au devenit campioni naţionali, iar Iulian Grăjdan (55 kg, LGR, Astra Arad) a cucerit argintul!

La sfârşitul acestei săptămâni, sala Liceului cu Program Sportiv din Constanţa va găzdui faza pe zonă a Campionatelor Naţionale Şcolare de lupte greco-romane, competiţia similară de lupte libere fiind programată în Bucureşti.