Luptătorii constănţeni au cucerit şapte medalii la CN de juniori

Sport 03 Mai 2013 / 00:00 303 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, la Piatra Neamţ, a avut loc turneul final al Campionatelor Naţionale de lupte pentru juniori. Sportivii de la Clubul Sportiv Mangalia, antrenaţi de Marian Oancea, au concurat la stilul libere şi au cucerit cinci medalii, dintre care două de aur, obţinute de Nicoleta Popa (48 kg) şi Denisa Macovei (categoria 72 kg). Celelalte medalii, toate de bronz, au fost cucerite de Simona Tudor (55 kg), Mădălin Pîrvulescu (locul 5 la 84 kg) şi de echipa de fete. Liviu Costache a ocupat locul 5 la 66 kg, aceeaşi poziţie fiind ocupată şi de Ştefan Marin (120 kg), de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin).

La greco-romane, LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a participat cu cinci sportivi şi a cucerit două medalii: argint pentru Iulian Grăjdan, la categoria 55 kg, şi bronz pentru Sebastian Agrigoroşoaiei, la 74 kg. Pe locul 5 s-au clasat Valentin Ştefan (55 kg), Flavius Moise (66 kg) şi echipa. „Grăjdan a fost clar dezavantajat de arbitrul Minea George din Bucureşti în finala cu un sportiv din Piatra Neamţ. O comportare foarte bună a avut-o şi Moise, care a disputat opt meciuri în aproximativ trei ore şi jumătate. Nicoleta Popa (CS Mangalia) şi Dorin Pîrvan (Astra Arad) au fost desemnaţi cei mai tehnici juniori din ţară. Pîrvan a concurat pentru acest titlu cu Grăjdan, fostul său coleg de club până anul trecut, care ar fi câştigat el titlul dacă ar fi luat medalia de aur. În afara acestui incident cu arbitrul respectiv, competiţia a fost de un nivel foarte ridicat”, a declarat Ioan Giuglea.

Sportivii clasaţi pe primul loc la individual au primit echipament sportiv în valoare de câteva sute de lei, iar cluburile situate pe primele trei locuri, câte zece costume de trening.