Luptătorii constănţeni au cucerit zece medalii la CN şcolare

Sport 20 Mai 2015 / 00:00 412 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute s-au încheiat Campionatele Naţionale şcolare de lupte, competiţie la care au participat sportivi născuţi între 1998 şi 2000, legitimaţi la cluburi sportive şcolare sau licee cu program sportiv. Anterior s-au desfăşurat patru faze pe zonă, în urma cărora primii trei clasaţi la fiecare categorie au obţinut calificarea pentru fazele finale (în total, au concurat 12 sportivi la fiecare categorie de greutate).

Finala de la stilul greco-romane a avut loc la Slatina, unde Florin Gheorghe (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” Constanţa, antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a devenit campion naţional la categoria 69 kg. Alţi trei luptători de la LPS au obţinut medalii la categoriile respective: Vlăduţ Popa (argint la 85 kg), Andrei Nicolaescu (argint la 100 kg) şi Iulian Popa (bronz la 54 kg). Singurul neclasat dintre sportivii de la LPS a fost Andrei Amariei (58 kg). „Sunt rezultate foarte bune pentru clubul nostru, care avea ca obiectiv să obţină două-trei medalii. După cum se vede, obiectivul a fost depăşit, în condiţiile în care la această competiţie au participat majoritatea celor mai buni luptători din ţară, de la categoria de vârstă cadeţi. Vreau să-i mulţumesc pe această cale lui Gigi Pambuca, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Lupte, care numai anul acesta a investit 3.000 de euro în cumpărarea de echipament sportiv, dresuri, ghete, treninguri, pentru toţi luptătorii din judeţ, dar le-a oferit şi premii în bani celor mai valoroşi dintre ei. De asemenea, şi fostul luptător Vasile Vicol vrea să-i premieze pe medaliaţii din 2015”, a declarat Ioan Giuglea.

Finala sportivilor de la lupte libere a avut loc la Sf. Gheorghe, acolo unde LPS Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a mai obţinut trei medalii. Cristina Pintilie (52 kg) şi Sebastian Raicea (100 kg) au devenit campioni naţionali, iar Elena Sandu (46 kg) a cucerit bronzul. Tot la libere, CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) a urcat pe podium cu trei sportivi: Alina Pîrvu (aur la 40 kg), George Pîrvu (aur la 42 kg) şi Ana-Maria Bunduc (argint la 52 kg).