Luptătorii constănţeni au dominat CN pentru cadeţi

Sport 14 Iunie 2010 / 00:00 616 accesări

Ieri, în Sala “Callatis” din Mangalia, s-a încheiat faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte rezervate cadeţilor (sportivi născuţi între 1993 şi 1995). Delegaţia constănţeană a încheiat competiţia cu un bilanţ excelent, mai ales la lupte greco-romane, unde LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) s-a clasat pe primul loc în ierarhia pe cluburi, cucerind patru medalii de aur, una de argint şi una de bronz. Remarcabil este faptul că la categoria 50 de kilograme Constanţa a monopolizat podiumul, prin Valentin Ştefan (sportiv cu dublă legitimare, cu Steaua Bucureşti), Ionuţ Ion (dublă legitimare cu CSS Tulcea) şi Stelian Motoloi! Ceilalţi campioni sunt Iulian Grăjdan (42 kg, dublă legitimare cu CSS Tulcea), Sebastian Agrigoroşoaiei (63 kg) şi Dorin Pîrvan (85 kg), în timp ce Duan Memet (54 kg) s-a clasat pe locul 5. Bilanţul a fost completat cu un bronz cucerit de Alexandru Toader (63 kg), de la CSS Medgidia (dublă legitimare cu Farul), antrenat de Daniel Toader. „Este extraordinar să scoţi patru campioni la o fază finală. Aveam ca obiectiv cucerirea a două medalii, dar am luat de trei ori mai multe”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea, care este şi director executiv al AJ Lupte. La lupte libere, Constanţa a cucerit patru medalii, între care două de aur: Denisa Macovei, de la CSS Mangalia (antrenor Marian Oancea), la 70 kg, şi Vlad Caraş, de la LPS Reşiţa - LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenor Ioan Bărbătei), la 76 kg. Au obţinut medalii de bronz Nicolae Sasu (50 kg) şi Sergiu Olteanu (63 kg), ambii de la LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa. Competiţia a fost organizată de Federaţia Română de Lupte, DSJ Constanţa, Asociaţia Judeţeană de Lupte, Primăria Municipiului Mangalia şi Clubul Sportiv Mangalia.