Luptătorii constănţeni au obţinut cinci medalii la CN pentru juniori

Sport 14 Iunie 2012 / 00:00 360 accesări

Luptătorii constănţeni au reuşit evoluţii foarte bune la Tg. Mureş, unde a avut loc faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte libere şi greco-romane pentru juniori. La stilul greco-romane, LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a participat cu cinci sportivi, care au obţinut trei medalii. Dorin Pîrvan, unul dintre cei mai buni juniori din ţară, a câştigat titlul naţional la categoria 84 kg şi va fi titular în lotul naţional care va participa la Campionatele Europene şi Mondiale de anul acesta. Iulian Grăjdan (55 kg) a obţinut medalia de argint, iar Sebastian Agrigoroşoaiei (66 kg) a cucerit bronzul. Tot la categoria 55 kg, Valentin Ştefan, învins de medaliaţii cu aur şi bronz, s-a clasat pe locul 5, iar Stelian Motoloi a ocupat locul 7.

„Sunt rezultate bune, care au situat clubul nostru între primele patru din ţară. Dorin Pîrvan a luptat foarte bine şi are şanse la performanţe cât mai bune la Campionatele Europene sau Mondiale. Vreau ca prin intermediul dumneavoastră să fac din nou un apel către foştii luptători constănţeni şi către cei care iubesc luptele, care ne-au ajutat şi pentru deplasarea la Tg. Mureş. Caut sponsori pentru Ionuţ Caraş, care ar trebui să participe la Europenele de cadeţi pe banii clubului ori ai unui sponsor, pentru că federaţia nu are bani pentru toţi sportivii din lot. Circa 600 de euro ar fi suficienţi pentru licenţa sportivului, cazare şi masă”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea.

La lupte libere, CSS Mangalia (antrenor Marian Oancea) a obţinut două medalii, aur prin Denisa Macovei (72 kg) şi bronz prin Nicoleta Popa (48 kg), ultima fiind cadetă! Tot la libere, Sergiu Olteanu (LPS) a ocupat locul 7 la 84 kg.

Următoarea competiţie din calendarul federaţiei va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni, la Mangalia: faza finală a CN de lupte libere pentru cadeţi.