Luptătorii constănțeni, de zece ori pe podium la CN școlare

Sport 17 Mai 2016 / 17:16 357 accesări
Luptele au un viitor frumos în județul Constanța

La sfârșitul săptămânii trecute s-au stabilit medaliații Campionatelor Naționale școlare de lupte, la care au participat sportivi născuți în perioada 1999-2001 și legitimați la cluburi sportive școlare sau la licee cu program sportiv. Sportivii de la stilul greco-romane au evoluat la Suceava, unde județul nostru a fost reprezentat doar de luptători legitimați la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin), care au cucerit trei medalii. Vlăduț Popa s-a clasat pe primul loc la categoria 85 kg, Andrei Savu (50 kg) a cucerit medalia de argint, iar Andrei Nicolaescu (100 kg) a obținut medalia de bronz. „Sunt rezultate bune pentru clubul nostru, mai ales că am deplasat la Suceava doar cinci copii. Ștefan Popa s-a clasat al cincilea la categoria 42 kg, în timp ce Iulian Popa, la 58 kg, a pierdut în primul meci în fața favoritului numărul 1, care la rândul său a fost învins în semifinale și sportivul nostru nu a mai ajuns în recalificări”, a declarat antrenorul Ioan Giuglea, care este și director executiv al Asociației Județene de Lupte Constanța.

Faza finală de la stilul libere s-a desfășurat la Timișoara, unde LPS „Nicolae Rotaru” Constanța (antrenori Ioan Giuglea și Valentin Dobrin) a obținut o singură medalie, de bronz, prin Elena Sandu (46 kg). La rândul său, Alexandra Condruț a ocupat locul 5 la 56 kg. Și Clubul Sportiv Școlar Medgidia (antrenor Daniel Toader) a cucerit o medalie de bronz, prin Gabriela Carazeanu (56 kg). Cele mai bune rezultate au fost obținute de sportivii legitimați la Clubul Sportiv Școlar Mangalia (antrenori Marian Oancea și Cornel Trucmel), care s-au întors acasă cu trei medalii de aur, cucerite de Andreea Ana (49 kg), Ana-Maria Predică (56 kg) și George Pîrvu (50 kg), și două medalii de bronz, obținute de Cătălin Pîrvu (63 kg) și Ștefan Teodoroescu (76 kg).