Luptătorii constănţeni, pe locul 2 în Liga Cadeţilor

Sport 18 Noiembrie 2010 / 00:00 442 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, în Sala Sporturilor din Tulcea, a avut loc turneul final al Ligii Cadeţilor la lupte greco-romane. Combinata LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa - CSS Tulcea a ocupat locul al doilea, după combinata CSM Suceava - Ceahlăul Piatra Neamţ, care a devenit campioană naţională. „Am avut ghinion ca Ilias să se accidenteze în turul 4, cu LPS Botoşani, pentru că avea mari şanse să obţină victoria şi în turul 5, cu un adversar de la Suceava. Asta a fost, singura înfrângere a noastră a fost în faţa viitoarei campioane. Suntem mulţumiţi de clasare, pentru că aveam ca obiectiv un loc pe podium”, a declarat Ioan Giuglea, care împreună cu Valentin Dobrin îi antrenează pe sportivii de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa. Iată constănţenii care au concurat în finala de la Tulcea: Ozgean Ilias (42 kg), Iulian Grăjdan şi Stelian Motoloi (50 kg), Alexandru Dumitru şi Memet Duan (54 kg), Valentin Ştefan şi Ionuţ Ion (58 kg), Sebastian Agrigoroşoaiei (63 kg) şi Dorin Pîrvan (85 kg). Ultima competiţie oficială a anului este Cupa României pentru juniori (26-28 decembrie), la care vor participa şi constănţenii Cătălin Căşaru, Valentin Ştefan, Sebastian Agrigoroşoaiei şi Dorin Pîrvan (ultimii trei sunt cadeţi!).