Luptătorul Iulian Grăjdan a devenit campion naţional de seniori

Sport 31 Iulie 2013 / 00:00 433 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, la Chiajna a avut loc turneul final al Campionatelor Naţionale de lupte pentru seniori. Sportivii constănţeni au avut comportări meritorii, reuşind să câştige nouă medalii, dintre care trei au fost cucerite de luptători care nu mai sunt legitimaţi la cluburi din judeţul nostru. Performerul delegaţiei constănţene a fost juniorul Iulian Grăjdan (19 ani), care, după argintul obţinut la juniori, a devenit campion naţional de seniori la categoria 55 kg, stilul greco-romane. Luptătorul legitimat la clubul LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin), dar care la seniori a reprezentat şi clubul Farul Constanţa (are dublă legitimare), se anunţă ca o mare speranţă a luptelor româneşti, dar rămâne de văzut dacă el va mai putea fi ţinut mult timp la Constanţa. „Iulian Grăjdan şi-a dominat categoric toţi adversarii, reuşind să învingă şi maniera potrivnică de arbitraj din finala cu Marian Stoica, de la Dinamo. Iulică este junior şi anul viitor, ca şi alţi participanţi la această competiţie, Macovei, Popa, Tudor şi Marin. Noile schimbări de regulament au adus un mare plus la capitolul spectacol şi, spre satisfacţia noastră, luptătorii constănţeni s-au adaptat foarte bine”, a declarat Ioan Giuglea.

CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) a ocupat locul 2 în clasamentul pe cluburi la lupte libere feminin, după Steaua Bucureşti şi înaintea lui CS Târgovişte. Au urcat pe podium junioarele Denisa Macovei (argint la categoria 72 kg), Nicoleta Popa (bronz la 48 kg) şi Simona Tudor (bronz la 55 kg). Tot la lupte libere, Ion Pascu (Farul Constanţa, antrenor Vasile Duşu) a obţinut bronzul la 84 kg, Ştefan Marin (LPS) a ocupat locul 5 la 120 kg, iar Mihai Ţurcanu (LPS) s-a clasat pe locul 7 la 84 kg.

Au mai urcat pe podium şi alţi cunoscuţi luptători constănţeni, dar care acum activează la alte cluburi din ţară. La greco-romane, Dorin Pîrvan (Astra Arad) a devenit campion naţional la 84 kg, iar Cătălin Căşaru (Astra Arad) a cucerit bronzul la 66 kg. La libere, Vlad Caraş (CSM Reşiţa) a obţinut argintul la 96 kg. „După aceste rezultate, mai fac un apel la cei care iubesc luptele să ne sprijine ca să-i putem ţine la Constanţa pe acei sportivi care fac performanţă”, a mai spus Giuglea.

Macovei, Grăjdan, Pîrvan şi Caraş au fost selecţionaţi în lotul naţional al României care va participa, în perioada 12-18 august 2013, la Campionatele Mondiale pentru juniori de la Sofia. Competiţia este deschisă sportivilor cu vârsta între 18 şi 20 de ani.