"Măcel" la Nürnberg

Optimi de finală: Portugalia - Olanda 1-0

Sport 26 Iunie 2006 / 00:00 909 accesări

Aseară, la Nürnberg, a fost stabilită a patra echipă calificată în sferturi, Portugalia cîştigînd duelul cu Olanda, la capătul unui meci încrîncenat, care a semănat cu un război între jucătorii celor două formaţii. Olandezii au început mai bine, Van Bommel ratînd o mare ocazie în min.3, cînd a trimis de puţin pe lîngă poartă, însă Portugalia a deschis scorul în min.28, prin Maniche, care a şutat fără speranţe pentru Van der Sar. În min.44, Pauleta nu l-a putut învinge din 7m pe portarul olandez, iar un minut mai tîrziu Costinha a fost eliminat. Cu un om mai puţin în repriza a doua, portughezii au fost nevoiţi să facă faţă asaltului olandez, încercînd să surprindă pe contraatac defensiva batavă. După ce Cocu a trimis mingea în bara transversală, în min.49, Maniche l-a pus la grea încercare pe Van der Sar, în min.58. Peste două minute, Figo a scăpat de cartonaşul roşu pentru o lovire a lui Van Bommel, iar mijlocaşul portughez a provocat eliminarea lui Boulahrouz, în min.63. Nervii au cedat şi în min.73 Deco a fost iertat de roşu pentru o intrare dură la Sneijder, după ce jucătorii olandezi nu au retrimis mingea portughezilor, dar mijlocaşul lusitan a fost eliminat, în cele din urmă, în min.78. "Portocala mecanică" a ratat egalarea în două rînduri, în min.80 şi 88, Kuyt neputîndu-l păcăli pe portarul Ricardo, iar Portugalia s-a impus la limită, 1-0 cu Olanda. Cele două echipe au încheiat jocul în cîte nouă oameni, pentru că şi Van Bronckhorst a fost eliminat, în ultimul minut. În afara calificării portughezilor, partida a stabilit şi un nedorit record de cartonaşe arătate de arbitrul rus Valentin Ivanov: 16 galbene şi 4 roşii. Incredibil pentru un meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale.

Au evoluat formaţiile - Portugalia (antrenor Luis Felipe Scolari): Ricardo - Miguel, R.Carvalho, F.Meira, N.Valente - Costinha, Deco, Maniche - Figo (84 Tiago), Pauleta (46 Petit), Cr.Ronaldo (34 Simao Sabrosa); Olanda (antrenor Marco van Basten): Van der Sar - Boulahrouz, Ooijer, Mathijsen (56 Van der Vaart), Van Bronckhorst - Van Bommel (67 Heitinga), Sneijder, Cocu (85 Vennegoor of Hesselink) - Van Persie, Kuyt, Robben. A marcat: Maniche 23. Cartonaşe galbene: Maniche, Costinha (2), Petit, Figo, Deco (2), Ricardo, Nuno Valente/ Van Bommel, Boulahrouz (2), Van Bronckhorst (2), Sneijder, Van der Vaart. Cartonaşe roşii: Costinha 45, Deco 78/ Boulahrouz 63, Van Bronckhorst 90. Au arbitrat: Valentin Ivanov - Nikolai Golubev şi Evgheni Volnin (toţi din Rusia).