Magia CFR-ului continuă!

Liga Campionilor, Grupa A: CFR Cluj - Chelsea Londra 0-0

Sport 02 Octombrie 2008 / 00:00 613 accesări

CFR Cluj şi-a atins aseară obiectivul, acela de a nu pierde meciul de pe teren propriu cu finalista ediţiei precedente a Ligii Campionilor, Chelsea Londra. Campioana României a rămas neînvinsă în Grupa A, iar şansele de a atinge primăvara europeană, măcar în Cupa UEFA, prin locul 3 în grupă, au crescut considerabil. După două etape din faza grupelor, Chelsea şi CFR au cîte 4 puncte, urmate la un punct de AS Roma, care a cîştigat cu 3-1 la Bordeaux. 0-0 pe teren propriu cu una dintre candidatele la trofeul Ligii Campionilor reprezintă fără îndoială un rezultat istoric pentru CFR, poate la fel de important ca şi victoria obţinută acum două săptămîni la Roma. Ca şi atunci, tactica imprimată ceferiştilor de italianul Maurizio Trombetta s-a dovedit impecabilă: efort susţinut al tuturor jucătorilor pentru recuperarea balonului, presing continuu al mijlocaşilor şi atacanţilor, marcaj la sînge în preajma propriului careu. Această fantastică disponibilitate la efort a zădărnicit construcţia londonezilor, incapabili în prima repriză să se apropie periculos de poarta lui Stăncioiu. La rîndul lor, campionii României au încercat să riposteze pe contraatac şi l-au testat pe Cech cu şuturi de la distanţă. Scolari a mutat ofensiv la pauză, cu Anelka în locul lui Kalou, dar nici aşa Chelsea nu a fost mai periculoasă. Mai mult, ieşirea lui Drogba, accidentat, a slăbit mult forţa ofensivă a vicecampioanei Angliei, la care vedetele Lampard şi Ballack au fost cvasi-anonime. De prin min. 65, clujenii au părut să acuze oboseala şi au făcut pasul înapoi, însă atunci au apărut ocaziile periculoase, pe contraatac. În ultimul sfert de oră, meciul s-a aprins! În min. 80, Trică a şutat de la 16 m şi mingea a şters stîlpul din dreapta porţii adverse, iar în min. 87 Pereira a pătruns pe stînga şi doar intervenţia salutară a lui Cech a menţinut scorul alb. Englezii au replicat prin Anelka (min. 88) şi Lampard (min. 90), care nu au nimerit cadrul porţii lui Stăncioiu. S-a încheiat 0-0, în uralele celor peste 20.000 de spectatori care şi-au încurajat favoriţii pe toată durata partidei. În următorul meci din grupă, CFR Cluj va juca, în deplasare, cu Bordeaux.

Au evoluat - CFR (antrenor Maurizio Trombetta): Stăncioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - Dani, G. Mureşan - Dubarbier, Trică (88 Didy), Culio - Kone; Chelsea (antrenor Luis Felipe Scolari): Cech - Bosingwa, Alex, Terry, Bridge - Obi Mikel - Kalou (46 Anelka), Ballack, Lampard, Malouda (74 Di Santo) - Drogba (57 Belletti). Cartonaşe galbene: Pereira, Dani / Alex, Anelka. Au arbitrat: Florian Meyer - Sönke Glindemann şi Detlef Scheppe (toţi din Germania).