Manchester United a remizat cu Arsenal în derby-ul etapei a 12-a din Premier League

19 Noiembrie 2016 / 19:38 494 accesări

Manchester United şi Arsenal au terminat la egalitate, sâmbătă, scor 1-1, în derby-ul etapei a 12-a din Premier League, iar echipa antrenată de Arsene Wenger rămâne la un punct în spatele liderului Liverpool, care are un meci în minus.

Au marcat: Mata 69' / Giroud 89'

Manchester United a deschis scorul prin Juan Mata, în minutul 69, după o primă repriză dominată categoric de formaţia lui Arsene Wenger. Arsenal nu a cedat, iar managerul londonezilor a mutat inspirat cu Oxlade Chamberlain şi Giroud, care au creat faza golului de 1-1, în minutul 89.

În urma acestui rezultat, Arsenal este pe locul trei în Premier League, cu 25 de puncte, la egalitate cu Chelsea şi unul mai puţin decât Liverpool, însă cele două formaţii au şi un meci în minus. De partea cealaltă, Manchester United este pe locul 6, cu doar 19 puncte şi va juca în runda următoare, pe teren propriu, cu West Ham United.

Manchester United: De Gea, Valencia, Jones, Rojo, Darmian (Blind 64'), Carrick, Herrera, Mata (Schneiderlin 85'), Pogba, Martial (Rooney 63'), Rashford. Manager: Jose Mourinho

Arsenal: Cech, Jenkinson (Oxlade Chamberlain 83'), Mustafi, Koscielny, Monreal, Coquelin (Xhaka 80'), Elneny (Giroud 73'), Ramsey, Ozil, Walcott, Sanchez. Manager: Arsene Wenger