Mangalia s-a impus la fotbal şi volei fete

Cupa Consiliului Judeţean

Sport 02 Iunie 2006 / 00:00 1753 accesări

Cupa Consiliului Judeţean Constanţa, competiţie sportivă adresată elevilor din ciclul gimnazial, şi-a derulat ieri primele două finale, restul fiind programate duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Constanţa. Cele două trofee au luat drumul Mangaliei, municipiul din Sudul Litoralului reuşind să se impună la fotbal şi la volei fete. Desfăşurată pe terenul de la Clubul Sportiv Şcolar nr.1, finala turneului de fotbal le-a revenit celor de la Şcoala Generalã Nr.5 "Gala Galaction" din Mangalia, care au dispus cu 6-5 de Şcoala Geeralã Nr.6 din Constanţa (profesor Constantin Boroianu). Chiar dacă porneau favoriţi, avînd în teren jucători legitimaţi la FC Farul şi îndrumaţi de pe bancă de antrenorul Ştefan Petcu, constănţenii au făcut o primă repriză slabă şi Mangalia conducea la pauză cu 4-1, graţie golurilor înscrise de Vlad Chivu, cel mai bun fotbalist al finalei. Revenirea din repriza secundă a fost tardivă şi echipa din Mangalia, pregătită de profesorul Cristian Dobre, a cîştigat, finalmente, cu 6-5. Tot Mangalia s-a impus şi la volei fete, prin Şcoala Generală Nr.3. În finala cu Şcoala "Spiru Haret" din Medgidia (profesor Nicolae Sandu), desfăşurată în sala de la Clubul Sportiv Şcolar nr.1, elevele pregătite de Vasilica Ionescu au cîştigat fără drept de apel cu scorul de 2-0, pe seturi: 25-15 şi 25-16.

Programul de duminică, din Sala Sporturilor, va începe la ora 11.00 cu finalele de baschet, va continua cu finala masculină de volei şi cu cele de handbal, urmînd să se încheie cu festivitatea de premiere, prevăzută de la ora 17.00. Turneul de rugby s-a încheiat cu victoria celor de la Grupul Şcolar din Ovidiu. Toate echipele clasate pe podium vor fi răsplătite cu tricouri, cupe şi diplome.