Mangalia şi Rasova, finalistele Cupei României

Sport 18 Iunie 2013 / 00:00 725 accesări

Sâmbătă au fost programate cele două partide contând pentru semifinalele Cupei României la fotbal, ediţia 2013-2014, faza pe judeţul Constanţa, patru formaţii din Liga a IV-a rămânând în cursa pentru trofeu. Un singur meci s-a jucat însă, cel dintre Portul Constanţa şi Callatis 2012 Mangalia, care s-au întâlnit la Agigea. Callatis, formaţie care va juca mâine şi în barajul de promovare în Liga a III-a, s-a impus cu 4-0 (Radu Doicaru 5, Erdinci Cogali 32, Enis Bolat 41, Enis Cogali 90) şi va juca finala competiţiei cu Danubius Rasova. Danubius a obţinut calificarea la „masa verde”, Carsium Hârşova refuzând să se prezinte la semifinala programată la Dorobanţu! Finala va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni, sâmbătă sau duminică.

PEŞTERA A ÎNCHEIAT CAMPIONATUL NEÎNVINSĂ. Duminică s-a disputat şi singura restanţă din Campionatul Judeţean de fotbal care a fost reprogramată, celelalte fiind omologate cu 3-0 în favoarea echipelor gazdă. CS Peştera, deja promovată din Seria Sud, a reuşit să termine campionatul neînvinsă, cu 25 de victorii şi un egal (2-2 la Ostrov), golaveraj 122-16! Restanţa din etapa a 15-a a opus primele două clasate, AS Valea Dacilor şi CS Peştera, scorul final fiind 1-4 (D. Antip 38 - I. Lupu 2, G. Hampu 74, S. Ştefan 76, G. Ştefan 90). Peştera a încheiat campionatul cu 76 de puncte, AS Valea Dacilor a ocupat locul 2, cu 67p, iar Voinţa Siminoc a fost a treia, cu 50p.