Maratonul masculin a încheiat regalul atletic

Sport 25 August 2008 / 00:00 459 accesări

Ziua de sîmbătă a concursului olimpic de atletism a readus SUA pe primul loc în clasamentul medaliilor în întrecerea atletică, însă eroii zilei au fost etiopienii. După ce Tirunesh Dibaba a devenit prima atletă care a realizat dubla olimpică, 5.000 m şi 10.000 m, compatriotul său, Kenenisa Bekele, a repetat performanţa în proba masculină. Bekele a cîştigat, sîmbătă, medalia de aur în proba masculină de 5.000 m, cu timpul de 12min.57,82sec., nou record olimpic, după ce în urmă cu o săptămînă se impusese şi în proba de 10.000 m. Medaliile de argint şi bronz au revenit atleţilor kenyeni Eliud Kipchoge, cu 13min.2,80sec., respectiv Edwin Cheruiyot Soi, cu 13min.6,22 sec. Un alt kenyan, Wilfred Bungei, campion mondial în sală în 2006, a obţinut primul său titlu în aer liber, în proba de 800 m, cu timpul de 1min.44,65sec., şi a intrat în posesia medaliei de aur. Argintul a revenit sudanezului Ismail Ahmed Ismail, cronometrat cu timpul de 1min.44,70sec., bronzul fiind cîştigat de un alt atlet kenyan, Alfred Kirwa Yego, cu timpul de 1min.44,82 sec. Seria medaliilor kenyene a fost completată de Nancy Langat, care a cîştigat aurul în proba feminină de 1.500 m, cu timpul de 4min.00,23sec. Medaliile de de argint şi bronz au revenit atletelor ucrainence Irina Lişcinska, în 4min.1,63sec., respectiv Natalia Tobias, 4min.1,78sec.

Atletul norvegian Andreas Thorkildsen, campion olimpic en titre, a cucerit sîmbătă medalia de aur în proba masculină de aruncare a suliţei, cu un nou record olimpic, 90,57 m. Medalia de argint a revenit letonului Ainars Kovals, cu 86,64 m, iar bronzul a intrat în posesia finlandezului Tero Pitkamaki, cu 86,16 m.

Surpriză la săritura în înălţime

După ce au ratat ştafetele de 4x100 metri, ratînd schimbul final al băţului de ştafetă atît la masculin, cît şi la feminin, americanii s-au revanşat în probele de ştafetă 4x400 m. Formată din LaShawn Merritt, Angelo Taylor, David Neville şi Jeremy Wariner, ştafeta masculină a cîştigat medalia de aur. Americanii, care au fost cronometraţi cu timpul de două minute, 55 de secunde şi 39 de sutimi, au stabilit un record olimpic, doborînd performanţa reuşită tot de ştafeta SUA, la Barcelona, în 1996, 2min.55,74sec. Medalia de argint a revenit ştafetei din Bahamas, în componenţa Andretti Bain, Michael Mathieu, Andrae Williams şi Christopher Brown, care a fost înregistrată cu timpul de 2min.58,03sec, în timp ce bronzul a fost cucerit de ştafeta Rusiei, formată din Maksim Dildin, Vladislav Frolov, Anton Kokorin şi Denis Alexeev, care a avut timpul de 2min.58,06sec. La feminin, Mary Wineberg, Allyson Felix, Monique Henderson şi Snaya Richard au adus medalia de aur delegaţiei americane, încheind finala cu timpul de 3min.18,54sec. Pe locul al doilea s-a clasat ştafeta Rusiei, Yulia Gushchina, Liudmila Litvinova, Tatiana Firova şi Anastasia Kapachinskaya, cu timpul de 3min.18,82sec., urmată de ştafeta din Jamaica, Shericka Williams, Shereefa Lloyd, Rosemarie Whyte şi Novelene Williams, cu timpul de 3min.20,40sec.

Proba feminină de săritură în înălţime s-a încheiat cu o surpriză, belgianca Tia Hellebaut cucerind medalia de aur cu o săritură de 2,05 m, reuşită din prima încercare, ceea ce reprezintă un record naţional. Medalia de argint i-a revenit croatei Blanka Vlasic, tot cu 2,05 m, reuşiţi însă din a doua încercare, în timp ce ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de rusoaica Anna Chicherova, cu 2,03 m.

Atletul kenyan Samuel Kamau Wansiru a cîştigat, ieri, cursa de maraton, fiind cronometrat cu timpul de 2 ore, 6 minute, 32 de secunde. Wansiru a fost urmat de marocanul Jaouad Gharib (2:07:16) şi de etiopianul Tsegay Kebede (2:10:00). Vechiul record olimpic îi aparţinea portughezului Carlos Lopez (2:09:21) şi fusese stabilit la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 1984. Dintre cei 95 de concurenţi care au luat startul, duminică, în cursa de maraton de la Beijing, numai 76 au reuşit să treacă linia de sosire. Cursa de maraton a fost ultima competiţie atletică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing.