Marc Coma şi Giniel De Villiers au cîştigat Raliul Dakar 2009

Sport 19 Ianuarie 2009 / 00:00 430 accesări

Ediţia 2009 a Raliului Dakar, care s-a “mutat”, în premieră, din Africa în America de Sud, a luat sfîrşit sîmbătă, la Buenos Aires. La categoria moto, primul s-a clasat pilotul spaniol Marc Coma (KTM), care a parcurs cele 14 etape ale raliului, însumînd 4.412 km, în 52 de ore, 14 minute şi 33 secunde. Podiumul a fost completat de doi francezi, Cyril Despres (KTM), cu o întîrziere de o oră, 25 minute şi 38 de secunde, şi David Fretigne (Yamaha), la o oră, 38 minute şi 56 de secunde. Singurul reprezentat al României rămas în competiţie, Romeo Duicu, a terminat în clasamentul general al piloţilor pe poziţia a 62-a, la 24 de ore, 2 minute şi 13 secunde de învingător. Coma a cîştigat astfel pentru a doua oară Raliul Dakar, după ediţia 2006.

La secţiunea auto, s-a impus sud-africanul Giniel De Villiers, pe Volkswagen, care i-a devansat pe americanii Mark Miller (Volkswagen), clasat la doar nouă minute de învingător, şi Robby Gordon (Hummer), la 1h46,15. Alături de copilotul german Dirk Von Zitzewitz, De Villiers, în vîrstă de 36 de ani, a cîştigat Dakar-ul pentru prima oară, profitînd şi de abandonurile marilor favoriţi, Carlos Sainz (Volkswagen), Stephane Peterhansel, Luc Alphand şi Hiroshi Masuoka (toţi pe Mitsubishi). Succesul lui Villiers a însemnat trei premiere: el este primul pilot african care cîştigă cursa, maşina sa este prima cu motor Diesel care triumfă în cel mai celebru rally-raid din lume, iar Volkswagen urcă pentru întîia oară pe prima treaptă a podiumului! Constructorul german a debutat în 2006, iar anul acesta a întrerupt supremaţia din ultimii şapte ani a lui Mitsubishi. Podiumul secţiunii camioane a fost ocupat de experimentaţii Firdaus Kabirov, Vladimir Ceaghin (clasat al doilea pentru numai 3 minute şi 39 de secunde!) şi Gerard de Rooy (la 59,56). Ediţia a 30-a a Dakar-ului s-a desfăşurat în Argentina şi Chile, organizatorii fiind nevoiţi să abandoneze tradiţionalele trasee africane din cauza ameninţărilor teroriste.