Marius Nae, vedetă printre liceeni

Sport 13 Noiembrie 2008 / 00:00 1083 accesări

O parte dintre jucătorii Farului au participat, ieri dimineaţă, la o acţiune de promovare a clubului, în cadrul campaniei “Fii alături de Farul, fii în alb-albastru”. După ce au pierdut în urmă cu o săptămînă, 1-3 în disputa cu echipa Grupului Şcolar de Marină “Alexandru Ioan Cuza” (fostul Liceu “Navrom”), elevii lui Ion Marin s-au deplasat ieri la Liceului Teoretic “Lucian Blaga” pentru un nou meci demonstrativ, în compania unei echipe formate din tineri liceeni. Iniţial, partida ar fi trebuit să aibă loc pe terenul din curtea liceului, însă vremea ploioasă i-a determinat pe organizatori să mute jocul în sală. Conduşi de pe margine de “Săpăligă”, jucătorii formaţiei de pe litoral au oferit spectacol numeroasei asistenţe, formată în marea majoritate din elevii liceului. Tehnicianul constănţean a avut la dispoziţie opt jucători, V. Neagu, M. Nae, D. Florea, Fatai, Armando, Bubuleandră, Fl. Neaga şi Ţarălungă, în timp ce Mendy şi-a încurajat colegii de pe margine, nedorind să rişte o accidentare. Întîlnirea, desfăşurată pe parcursul a două reprize de cîte zece minute, a fost cîştigată de “rechini”, care s-a impus cu 6-1, eroul întîlnirii fiind Marius Nae, autor a cinci goluri. Celelalte reuşite le-au aparţinut lui Daniel Florea, respectiv Butoi. La finalul partidei, jucătorii au împărţit celor prezenţi materiale promoţionale, constînd în tricouri, şepci şi afişe cu însemnele clubului, s-au fotografiat cu fanii şi au dat autografe. “Participăm cu plăcere la astfel de acţiuni, care îi bucură pe licenii. Îi aşteptăm în număr cît mai mare la stadion”, a declarat Marius Nae.

Eroul Alibec

Internaţionalii de juniori ai Farului, Denis Alibec şi Cosmin Matei au reuşit să se califice cu echipa naţională de fotbal under 19 a României în turul de elită al Campionatului European, ediţia 2008-2009. Tinerii tricolori au învins, ieri, Andorra, cu 2-0 , în al doilea meci din Grupa 11 a primului tur preliminar din Antalya (Turcia). Ca şi în meciul de debut, cîştigat cu 3-2 în faţa Ţării Galilor, România a deschis scorul prin Alibec. Vîrful Farului a marcat în minutul 25, scorul final fiind stabilit de Alexa, în minutul 35. Românii ocupă locul secund în grupă, la egalitate cu Turcia, ambele formaţii calificîndu-se în turul următor indiferent de rezultatul din meciul direct, programat sîmbătă. Tragerea la sorţi care va stabili grupele Turului de Elită pentru Campionatul European va avea loc la pe 4 decembrie, la sediul UEFA de la Nyon.