Massimiliano Allegri rămâne la Juventus până în 2018

Fotbal

Sport 18 Martie 2016 / 18:52 410 accesări
Conducerea lui Juventus este mulțumită de activitatea lui Massimiliano Allegri

Conducerea campioanei Italiei, Juventus Torino, a decis să-i prelungească contractul antrenorului Massimiliano Allegri până în 2018, tehnicianul urmând să primească un salariu de 5 milioane de euro anual. Antrenorul care la sfârşitul acestei săptămâni va bifa meciul cu numărul 100 pe banca lui Juventus are parte de o mărire substanţială de salariu, pentru că până acum primea 3,5 milioane de euro. „Această pauză competiţională este momentul ideal pentru a confirma prelungirea colaborării cu un tehnician cu care împărţim aceleași valori”, au confirmat pentru gazzetta.it surse din cadrul clubului. În vârstă de 48 de ani, Allegri are în palmares 65 victorii, 20 egaluri şi 14 înfrângeri de când o antrenează pe Juventus.

Echipa antrenată de Massimiliano Allegri a fost eliminată miercuri de Bayern Munchen în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Meciul retur s-a încheiat cu scorul de 4-2, după prelungiri, după ce în tur fusese 2-2. În Serie A, Juventus este lider cu 67 de puncte, trei mai multe decât Napoli. Duminică, Juventus va juca în deplasare derby-ul oraşului, cu AC Torino.