Mazembe - Inter, finala FIFA World Cup Club 2010

Sport 16 Decembrie 2010 / 00:00 381 accesări

Ieri a fost o zi încărcată la 2010 FIFA World Cup Club, stadionul din Abu Dhabi găzduind mai întâi finala pentru locurile 5-6, în care s-au întâlnit CF Pachuca şi Al Wahda. Deşi meciul ar fi trebuit să fie o simplă formalitate pentru campioana CONCACAF, situaţia din teren a fost cu totul alta! Gazdele şi-au surprins adversarii prin jocul bun practicat, au înscris la finalul primei reprize şi chiar au avut 2-0, după ce mexicanii au ratat un penalty, în min. 73, când scorul era doar 1-0! CF Pachuca a reuşit să revină în ultimele zece minute când Cvitanich a înscris golurile care au adus egalitatea pe tabela de marcaj. Imediat s-a trecut la penalty-urile de departajare, unde mexicanii au avut nervii mai tari şi s-au impus cu 4-2, CF Pachuca terminând competiţia pe locul al 5-lea, mult sub aşteptări. Scor final: CF Pachuca - Al Wahda 2-2 (Cvitanich 82, 89 / Ismaeil 44, Mahmoud 77), 4-2 la loviturile de departajare. În a doua semifinală a turneului n-a mai fost loc de surprize: Seongnam Ilhwa Chunma - Inter Milano 0-3 (Stankovic 3, J. Zanetti 32, D. Milito 73). Campioana Europei s-a impus fără probleme, după un meci pe care l-a controlat de la un capăt la celălalt, avertizată, probabil, şi de păţania celor de la Internacional. Deşi a reuşit să recupereze doi titulari veniţi după accidentări serioase - Julio Cesar şi Milito, Inter s-a ales cu o nouă problemă - Sneijder s-a accidentat chiar din primul minut şi a fost înlocuit! Chivu a fost titular şi a fost înlocuit de Santon, în min. 79, iar Denis Alibec a fost rezervă. Inter Milano va disputa finala competiţiei sîmbătă, în compania campioanei Africii, TP Mazembe.