Meci decisiv pentru juniorii sub 17 ani de la Academia Hagi

Eșec în disputa cu Partizan Belgrad la „Future Talents Cup U17“

Sport 12 Octombrie 2016 / 17:36 502 accesări
Juniorii U17 de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” au cedat în disputa cu Partizan Belgrad

După victoria obținută miercuri, la debutul la turneul internaţional „Future Talents Cup U17”, competiţie care se desfăşoară la Budapesta (Ungaria) și este rezervată juniorilor sub 17 ani, 2-1 cu Sparta Praga, echipa Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” a pierdut a doua partidă din faza grupelor. Formaţia pregătită de Constantin Fălină a cedat în faţa sârbilor de la Partizan Belgrad, cu scorul de 2-1. Adversarii au deschis scorul încă din min. 9, însă constănțenii au restabilit egalitatea trei minute mai târziu, prin Alexandru Pop. Elevii lui Fălina au rămas în inferioritate numerică în min. 60, după ce Gherghiceanu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar sârbii au marcat golul victoriei un minut mai târziu.

Au evoluat pentru Academia Hagi: Micu - Sabangeanu, Leca, Vlad, Ghiţă - Călin, Gherghiceanu (56 Grosu), Tucaliuc - Oană (61 Bandula), Halep (43 Girsik), Pop (36 Matiş). În celelalte meciuri disputate în primele două zile s-au înregistrat următoarele rezultate: Partizan - Ferencvaros 3-1, Ferencvaros - Sparta Praga 2-1. Clasament: 1. Partizan 6p (5-2), 2. Academia Hagi 3p (3-3), 3. Ferencvaros 3p (3-4); 4. Sparta 0p (2-4).

Constănțenii vor disputa joi, de la ora 15.30, meciul decisiv pentru calificarea în faza următoare a competiției împotriva ungurilor de la Ferencvaros. După încheierea fazei grupelor, turneul se întrerupe şi va continua anul viitor astfel: locurile 9-16 se vor desfăşura în intervalul 11-13 aprilie 2017, iar partidele pentru locurile 1-8 se vor derula între 18-20 aprilie 2017.