Meci dramatic la Glasgow

Fotbal / Liga Campionilor, Turul al III-lea preliminar (manşa retur)

Sport 31 August 2007 / 00:00 669 accesări

Cea mai dramatică calificare în grupele Ligii Campionilor a reuşit-o Celtic Glasgow, după prelungiri şi penalty-uri de departajare! După 1-1 la Moscova, ruşii de la Spartak au venit cu gînduri mari în Scoţia şi au început în forţă partida, dar Pavlyucenko a ratat un penalty în min.26. Apoi a venit o gafă monumentală de apărare şi scoţienii au deschis scorul împotriva cursului jocului. Ruşii au continuat să atace şi au egalat prin acelaşi Pavlyucenko, scorul de 1-1 asigurînd prelungirile. Oaspeţii au rămas în zece în min. 84, cînd a fost eliminat (foarte uşor) Stranzl. Chiar şi aşa ruşii au continuat să domine şi au ratat cîteva ocazii uriaşe în prelungiri, Kalynychenko chiar singur cu portarul Boruc, în ultimul minut de joc! Gazdele au avut şi ele ocazia de a lichida conturile, în min. 115 cînd au beneficiat de un penalty, dar Hesselink a şutat în bară! S-a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde primul care a ratat a fost jucătorul gazdelor, Nakamura. L-au imitat, însă, ruşii Titov şi Kalynychenko şi Celtic a obţinut calificarea, deşi echipa mai bună a fost Spartak. Dintre marile favorite, singura care a ratat calificarea este Ajax, echipa olandeză fiind la a doua contraperformanţă de acest gen, după ratarea de anul trecut. Meciurile dintre formaţiile de acelaşi nivel s-au încheiat în favoarea echipelor din estul Europei, Beşiktaş, Fenerbahce şi Şahtior trecînd de FC Zurich, Anderlecht şi SV Salzburg. Arsenal, Dynamo Kiev, Valencia şi Rosenborg şi-au respectat statutul de mari favorite reuşind victorii lejere şi în retur. Deşi aveau un avantaj fragil după partidele tur, Werder (cu largul concurs al arbitrului care le-a făcut cadou nemţilor două penalty-uri) şi Benfica au reuşit să se impună şi în deplasare, obţinînd calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Rezultatele meciurilor de miercuri: Dynamo Kiev - FK Sarajevo 3-0 (Bangoura 3, Milosevic 77-autogol, Rebrov 90-pen.) - în tur: 1-0; Şahtior Doneţk - SV Salzburg 3-1 (Lucarelli 9, Castillo 78-pen., Brandao 86 - Meyer 5) - 0-1; Steaua Bucureşti - BATE Borisov 2-0 (Zaharia 12, Neaga 54) - 2-2; Beşiktaş Istanbul - FC Zürich 2-0 (Delgado 56, 64) - 1-1; Anderlecht - Fenerbahçe Istanbul 0-2 (Kezman 3, Alex 73) - 0-1; Dinamo Zagreb - Werder Bremen 2-3 (Vukojevic 21, Modric 41-pen. - Diego 13-pen., 70-pen., Sanogo 38) - 1-2; Slavia Praga - Ajax Amsterdam 2-1 (Vlcek 22, 86 - Suarez 33) - 1-0; Celtic Glasgow - Spartak Moscova 5-4 d.p. şi lovituri de la 11m - 1-1 (McDonald 28 - Pavlyucenko 45) - 1-1; Elfsborg - Valencia 1-2 (Alexandersson 31 - Helguera 5, David Villa 90) - 0-3; FC Copenhaga - Benfica Lisabona 0-1 (Katsouranis 17) - 1-2; Rosenborg Trondheim - Tampere United 2-0 (Sapara 45, Konan 49) - 3-0; Arsenal Londra - Sparta Praga 3-0 (Rosicky 8, Fabregas 82, Silva 89) - 2-0.