Meci fantastic! Halep va lupta pentru trofeu la Australian Open

Continuă seria victoriilor la Melbourne

Sport 25 Ianuarie 2018 / 09:45 1937 accesări
Simona Halep a avut o evoluţie foarte bună şi în semifinala de joi

Simona Halep continuă parcursul excelent la primul turneu de Grand Slam al anului, obţinând calificarea în finală la Melbourne la capătul unui meci maraton în penultimul act. Joi dimineaţă, în a doua semifinală de la Australian Open, tenismena constănţeană a trecut de Angelique Kerber (Germania, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 21), cu scorul de 6-3, 4-6, 9-7, după două ore şi 20 de minute de joc.

Halep a început perfect partida şi a condus cu 5-0 în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3, după 25 de minute de joc. În setul secund, Simona a condus cu 3-1, Kerber a egalat, 3-3, a jucat din ce în ce mai bine şi s-a impus cu 6-4, după 46 de minute. Setul decisiv a fost unul extrem de echilibrat şi a durat 69 de minute, fiecare jucătoare luptând până la epuizare pentru fiecare punct. Simona a irosit două mingi de set şi meci, după care a avut nervii tari şi salvat tot două mingi de set şi meci. În cele din urmă, Halep a încheiat cu un break şi a făcut pasul în marea finală, urmând să lupte sâmbătă pentru câştigarea primului său de turneu de Grand Slam din carieră.

„A fost un meci foarte greu. Ştiam că va fi foarte complicat. Mă bucur că am putut rezista şi m-am impus în final. Publicul m-a susţinut şi m-a ajutat. Sunt mândră de ceea am realizat”, a spus ocupanta primului loc în ierarhia WTA la finalul partidei de joi. Halep va disputa a treia finală de Grand Slam a carierei, după cele două de la Roland Garros.

Prin calificarea în finala de la Melbourne, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 1.300.000 de euro şi 1.300 de puncte WTA. Câştigătoarea Australian Open va încasa un cec în valoare de 2.600.000 de euro şi va primi 2.000 de puncte WTA.

În ultimul act al turneului de la Antipozi, Halep o va întâlni pe daneza Caroline Wozniacki (locul 2 WTA), care s-a calificat şi ea pentru prima oară în carieră în finala Australian Open. Wozniacki a învins-o, tot joi dimineaţă, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/2), pe belgianca Elise Mertens (locul 37 WTA), după o oră şi 37 de minute de joc. În vârstă de 27 de ani, Wozniacki a mai disputat două finale de Grand Slam, la US Open, în 2009 şi 2014.