Meciul de la Ankara decide adversara lui CVM Tomis

Volei masculin / Cupa CEV, sferturi de finală, manşa retur: MALIYE MILLI PIYANGO ANKARA - CVC GABROVO

Sport 22 Ianuarie 2014 / 00:00 606 accesări

Campioana României la volei masculin, Club Volei Municipal Tomis Constanţa, îşi va afla în această seară adversara din Challenge Round-ul Cupei CEV, după returul dintre Maliye Milli Piyango Ankara şi CVC Gabrovo, programat în capitala Turciei, de la ora 18.00. Întâlnirea tur, din Bulgaria, le-a revenit gazdelor, cu scorul de 3:2, dar formaţia turcă porneşte cu prima şansă la depăşirea fazei sferturilor de finală. Pentru a se califica în Challenge Round, Maliye Milli Piyango trebuie să câştige cu 3:0 sau 3:1, victorie răsplătită cu trei puncte de noul regulament al Cupelor Europene. Dacă Ankara se impune cu 3:2, calificarea se va decide în urma disputării setului de aur. Victoria cu orice scor le asigură bulgarilor calificarea. După primul meci, scorul la puncte este Gabrovo - Ankara 2-1.

Evoluţia din manşa tur, de la Gabrovo, le oferă jucătorilor pregătiţi de Josko Milenkoski mari şanse de a fi adversarii Tomisului în dubla manşă decisivă pentru calificarea în semifinale. Aşa cum declara antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev, care săptămâna trecută s-a aflat în tribuna sălii din Gabrovo, punctele tari ale echipei din Ankara sunt cei trei “stranieri”. Coordonatorul sloven Dejan Vincic, universalul macedonean Nikola Georgiev şi extrema germană Markus Popp sunt jucătorii capabili să facă diferenţa, în special Vincic, care îşi pune mai bine în valoare atacanţii comparativ cu omologul său bulgar. În cele două tururi precedente, Ankara a eliminat pe Lokomotiv Harkov, după 15:13 în setul de aur jucat în Ucraina (ambele echipe au câştigat în deplasare cu 3:2!), şi pe MOK Djerdap Kladovo (Serbia), după două victorii, cu 3:1 şi 3:0.

Tot astăzi, dar de la ora 19.00, va avea loc şi întâlnirea retur dintre PAOK Salonic (Grecia) şi TV Ingersoll Bühl (Germania), în tur 0:3. Iată şi programul celorlalte două sferturi de finală, care se vor disputa joi - ora 17.00: Guberniya Nizhniy Novgorod (Rusia) - Arago de Sete (Franţa), în tur 3:0; ora 19.00: PGE Skra Belchatow (Polonia) - Generali Unterhaching (Germania), în tur 3:0.