Meciuri încinse la Cluj şi Vaslui

Fotbal / Liga 1, etapa a 20-a

Sport 26 Februarie 2013 / 00:00 441 accesări

Aseară, în etapa a 20-a a Ligii 1 la fotbal, partida de la Cluj-Napoca, dintre echipa locală Universitatea şi Steaua Bucureşti, a fost întreruptă în prima repriză, după ce un spectator a pătruns pe teren, iar fanii clujeni au aruncat cu zeci de torţe pe pista de atletism. Steaua s-a impus la limită la Cluj-Napoca prin golul reuşit de golgeterul Raul Rusescu. Meci încins şi la Vaslui, unde, după ce Cadu a ratat un penalty, CFR a avut doi jucători, Cadu şi Diogo Valente, eliminaţi în finalul primei reprize. Chiar şi în inferioritate numerică, oaspeţii s-au apărat eroic în repriza secundă şi au smuls un punct important.

Rezultate - vineri: Gaz Metan Mediaş - Gloria Bistriţa 3-1 (Llullaku 31, Bawab 45+1, 60-pen. / Antonache 34); sâmbătă: Concordia Chiajna - CS Turnu Severin 1-1 (C. Ispir 18 / Fl. Costea 58-pen.), Ceahlăul Piatra Neamţ - Pandurii Tg. Jiu 0-1 (Matulevicius 28), CSMS Iaşi - Rapid Bucureşti 0-1 (Al. Creţu 4-autogol), duminică: Oţelul Galaţi - Petrolul Ploieşti 0-1 (Bokila 80), Dinamo Bucureşti - FC Braşov 2-1 (M. Alexe 18, 33-pen. / G. Păun 60); luni: Astra Giurgiu - FC Viitorul Constanţa 2-0 (Budescu 28, Fatai 70), U. Cluj - Steaua Bucureşti 0-1 (Rusescu 34), FC Vaslui - CFR Cluj 0-0.