Medalie constănţeană la CN de scrimă copii

Sport 27 Iunie 2012 / 00:00 2315 accesări

Timp de zece zile, în perioada 23 iunie - 4 iulie, Sala Tomis din Constanţa găzduieşte Campionatele Naţionale de Scrimă pentru copii, competiţie organizată de Federaţia Română de Scrimă, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Scrimă Constanţa. La întrecere participă aproape 500 de sportivi de la 25 de cluburi din toată ţara, printre care CS Farul Constanţa, CSS 1 Constanţa, Steaua Bucureşti, Dinamo Bucureşti, ACS Balestra Bucureşti, ACS Stesial Bucureşti, CS Riposta Bucureşti şi CS Quarto Engarde Bucureşti. Primele patru zile au fost rezervate Campionatelor Naţionale individuale şi pe echipe la floretă, atât băieţi, cât şi fete.

Prezenţi doar în întrecerile individuale, sportivii constănţeni au obţinute rezultate bune, printre care şi o medalie de bronz. Astfel, Daria Olteanu, legitimată la CSS 1 Constanta şi antrenată de Ion Niţulescu şi Monica Marinescu, a ocupat ultima treaptă a podiumului la categoria de vârstă 8-9 ani. „Suntem mulţumiţi de această medalie şi aşteptăm şi alte rezultate bune în întrecerea de spadă, unde mizăm pe Liviu Enache, Marco Pelin şi Diana Cupciac”, a spus antrenorul Ion Niţulescu. „Sunt bucuroasă că am luat medalie. Îmi place mult scrima, iar idolul meu este domnul profesor”, a explicat micuţa sportivă în vârstă de 9 ani. O altă reprezentantă de la CSS 1 Constanţa, Andreea Bogdănoiu, a ocupat locul 8 la categoria de vârstă 10-11 ani.

DEBUT LA 7 ANI. Şi sportivii de la CS Farul Constanţa, pregătiţi de Gheorghe Horia şi Mihaela Ion, au reuşit să intre în primii opt. Astfel, Andrei Papp a terminat pe locul 8, la 8-9 ani, Raluca Văcăraşu, sportivă care se antrenează la Centrul Olimpic de la Bucureşti, a încheiat pe locul 8, la 12-13 ani, iar Theodora Ion s-a clasat pe locul 7, la 8-9 ani. Ultima, care are doar 7 ani, este chiar fiica antrenoarei Mihaela Ion şi se află la primul concurs important. „Îmi place mult scrima, dar şi gimnastica, şi visez să devin campioană la ambele sporturi. Sportiva pe care o admir cel mai mult este campioana mondială Anamaria Brînză”, a spus micuţa sportivă constănţeană. ‚În ultimii doi ani, din ce în ce mai mulţi copii vin la scrimă. Şi la noi, şi la CSS 1, sala de antrenamente este plină”, a adăugat Mihaela Ion. Concursul este supervizat din partea federaţiei de arbitrul internaţional Florin Gheorghe şi de Florin Balteş. „Numărul de sportivi la aceste categorii de vârstă a crescut semnificativ, ceea ce nu poate decât să ne bucure. În plus, şi nivelul este mai ridicat”, a spus Florin Gheorghe.

Câştigătorii întrecerilor de floretă sunt - fete 8-9 ani: Crina Popa (ACS Balestra); 10-11 ani: Andreea Gheorghe (ACS Balestra); 12-13 ani: Alexandra Predescu (ACS Stesial); echipe: CSS 3 Steaua; băieţi 8-9 ani: Vlad Roşu (ACS Balestra); 10-11 ani: Alexandru Sîrb (ACS Balestra); 12-13 ani: Cristian Căndescu (ACS Balestra); echipe: ACS Balestra. Următoarele patru zile sunt rezervate întrecerilor de spadă.