Medalie olimpică, la 41 de ani!

Înot

Sport 18 August 2008 / 00:00 595 accesări

Americanca Dara Torres, 41 de ani, a devenit cea mai vîrstnică înotătoare care a urcat pe podiumul olimpic de la Beijing într-o probă individuală! Ea s-a clasat a doua la 50 m, după germanca Britta Steffen, aflată la al doilea titlu olimpic după cel de la 100 m. Înainte de Steffen, doar Kristin Otto (fosta Germanie Democrată), în 1988 la Seul, şi olandeza Inge de Bruijn, în 2000 la Sydney, au reuşit dubla 100-50 m liber. Interesant este că pe locul 3 s-a clasat Cate Campbell (Australia), care la 16 ani ar fi putut să-i fie... fiică lui Torres! La Beijing, veterana a mai cucerit două medalii de argint, cu ştafeta de mixt şi cea de 4x100 m liber, ajungînd la un total de 12 (cîte patru de fiecare fel). Ea a devenit prima înotătoare din SUA care participă la cinci ediţii ale Jocurilor Olimpice, urcînd pe podium de fiecare dată!

Seria de noi recorduri mondiale nu s-a oprit nici în ultimele două zile ale concursului de înot! Ştafeta de 4x100 m mixt a revenit la feminin Australiei (Emily Seebohm, Leisel Jones, Jessicah Schiper, Lisbeth Lenton-Trickett), urmată de SUA şi China, iar la masculin de SUA (Aaron Peirsol, Brendan Hansen, Michael Phelps, Jason Lezak) urmată de Australia şi Japonia. Au mai doborît recorduri mondiale britanica Rebecca Adlington, la 800 m liber, şi Kirsty Coventry (Zimbabwe), la 200 m spate, unde a fost urmată de Margaret Hoelzer (SUA) şi Reiko Nakamura (Japonia). La 100 m fluture, probă în care Phelps a terminat cu o sutime de secundă înaintea sîrbului Milorad Cavici (50,58 faţă de 50,59), Serbia a cerut modificarea rezultatelor finale, însă Federaţia Internaţională de Nataţie (FINA) a respins contestaţia. După examinarea video, FINA a decis să păstreze ordinea podiumului şi timpii obţinuţi, explicînd că diferenţa a fost făcută de faptul că „unul dintre înotători (Phelps) făcea o mişcare în timp ce celălalt (Cavici), aluneca”. „Să pierzi la o sutime este lucrul cel mai greu de acceptat, mai ales într-o finală olimpică”, a spus Cavici, care consideră totuşi argintul obţinut în proba de 100 m fluture ca pe “un miracol”.

Mare surpriză la 1500 m liber, unde tunisianul Oussama Mellouli (24 de ani) i-a depăşit pe australianul Grant Hackett şi canadianul Ryan Cochrane. Hackett, dublu campion olimpic en-titre şi cvadruplu campion mondial în această probă, nu a reuşit să devină primul sportiv din istorie care cîştigă „maratonul piscinelor”. Mellouli, primul campion olimpic din istoria înotului tunisian, a revenit în competiţie după 18 luni de suspendare ca urmare a unui control pozitiv cu amfetamine, în noiembrie 2006. El a pierdut titlul de campion mondial la 800 m liber, precum şi medalia de argint la 400 m liber cîştigate la Campionatele Mondiale din 2007, de la Melbourne. În cea mai scurtă probă, 50 m liber, s-a impus brazilianul Cesar Filho Cielo, cu 21,30, urmat de doi francezi, Amaury Leveaux şi Alain Bernard.